Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Григір Тютюнник. «Климко». Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних

Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

МЕТА. Учні повинні знати і вміти переказувати зміст повісті. Розвивати вміння давати оцінку вчинкам героїв, аналізувати епічний твір; висловлювати власні роздуми про значення доброти і чуйності в людському житті; виховувати моральні якості особистості.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

1. Характеристика кількома учнями образу Климка.

2. Бесіда.

- Які часи описані у повісті?

- Як жилося українському народу в окупації?

3. Повідомлення теми уроку.

ІІ. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Бесіда.

- З якими людьми протягом твору зустрічається Климко?

- Які стосунки виникають між героєм та іншими людьми? Запишіть у вигляді схеми:

Наприклад:

Климко — дядько Кирило: дяько опікується сиротою, дбає про нього, Климко намагається в усьому догодити дядькові. Дуже важко переживає загибель дядька Кирила, мріє посадити на його могилі вишню.

Климко — чеський солдат: солдат розуміє, що війна — це велике горе, тому жаліє маленького хлопчика і дає йому галети і сіль.

Климко — Бочонок: аптекарю шкода сироти, дає йому гроші, хоче дати харчів на дорогу, але через скупу дружину не може багато допомагати Климкові.

Климко — Бочониха: жінка слухається свого чоловіка Бочонка, який хоче допомогти Климкові, але вона дуже скупа і їй шкода віддавати свої харчі чужій дитині. Тому дає Климкові у дорогу сухарів з червою.

Климко — Зульфат Гарєєв: найкращий друг Климка хоче допомогти хлопцеві в усьому. Має велике серце і болісно сприймає чужий біль. Климко вдячний другові і відчуває свою відповідальність перед ним, знає, що той буде виглядати його з дороги, тому так поспішає додому, навіть, коли у нього є можливість залишитися жити у тітки Марини.

Климко — Наталя Миколаївна: вчителька — дуже добра людина. Їй шкода, що вона не змогла провідати Климка через народження доньки. Климко відчуває, що він може допомогти Наталі Миколаївні, бере на себе відповідальність за життя і здоров’я її і дитини. Тому, ризикуючи собою, вирушає у Слов’янськ по сіль та їжу.

Климко — Муса Шафарович Гарєєв: у цього суворого на перший погляд старого Климко бере справжній урок доброти і допомоги людям. Безкорислива допомога Гарєєва вчительці породжує у Климка думку, що він теж може зробити для Наталі Миколаївни щось дуже корисне. Тому вирушає у Слов’янськ.

Климко — ворожка: ворожка — нечесна людина, яка наживається на страхах і болях людей під час війни. Вона безсоромно бере у хлопця галети і не відчіває ніяких докорів сумління за ошукування людей. Климко зрозумів, що його дурять, але звинувачує в усьому лише себе за свою легковірність.

Климко — швець - дівчина: вони чужі один одному люди, але їх об’єднує спільна риса — доброта і безкорислива допомога людям. І Климко, і швець, не вагаючись, приходять на допомогу незнайомій дівчині. Швець віддає Климкові безкоштовно «тапочки» і підказує людину, яка може допомогти з сіллю. Дівчина ладна забрати Климка до себе за брата. Але у хлопця інша мета, і він думає не про себе, а про людей, які на нього сподіваються.

Климко — тітка Марина: тітка серцем прикіпіла до чужої дитини. Вилікувала, нагодувала, дала з собою їжі, допомогла сісти на поїзд. Хотіла навіть усиновити Климка. Климко дуже вдячний їй, ледве звівшись на ноги, кидається допомагати по господарству. Він теж прив’язався до доброї жінки, але вдома його чекають, тому він йде від неї, обіцяючи повернутися.

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ.

Бесіда.

- Як вплинула війна на характери і стосунки людей. Чи зробила вона їх злішими?

- Чому у часи, коли небезпека загрожує з усіх сторін, люди не дбають лише про власні інтереси?

- Назвіть героїв, у яких війна пробудила найгірші риси? Розкажіть про ситуації, де ці риси виявлялися.

- Кого більше зустрів Климко: добрих чи злих людей?

- Перерахуйте, які найкращі людські риси показав Григір Тютюнник у своїх героях?

- Хто з людей, що зустрілися Климкові на шляху, вам найбільше сподобався? Чим?

- Перекажіть епізоди повісті, в яких найкраще розкрились чуйність і доброта людей.

- Поміркуйте, чи змінилися люди у наш час.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Напишіть твір-мініатюру, посилаючись на повість Григора Тютюнника «Климко»

«У доброї людини завжди багато добрих людей»(Нар. мудрість)

V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Доберіть народні прислів’я, якими можна охарактеризувати дії кожного з героїв повісті.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.