Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Олекса Стороженко. «Скарб». Гумористичне, викривальне зображення головного героя. Повчальний характер оповідання
Всі публікації щодо:
Стороженко Олекса
МЕТА. Поглибити знання учнівпро засоби творення комічного; навчити аналазувати гумористичні твори; допомогти учням краще засвоїти ідейно-художній зміст твору; виховувати почуття гумору, свідоме ставлення до життя..
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Гра «Будь уважним»
Учитель читає речення з тексту, учні плескають в долоні (або піднімають руку), коли чують неточність у змісті.
— «Був собі чоловік та жінка. Були вони люди заможненькі, усього ів їх доволі: і поля, і скотинки, і худоби, і хата простора із садочком і левадою».
— «Послав їм Господь на втіху одного тільки синка — Павлусем звали».
— «доріс Павлусь до парубка. Так його вигнало та розперло, такий став гладкий та опецькуватий!»
— «Уже Павлусеві минув і двадцятий, вже мати його на вечорниці пуска».
— «Так через тей то молоко занедужала небога й вмерла».
— «Отож після смерті старих наймит оженився з наймичкою і стали собі господарювати».
— «Бісові яблука, - пробубонить, - які спілі, і над самісінькою головою висять, а ні одне ж то не впаде у рот».
— «Раз на Івана Купала зібралось парубоцтво шукати скарба».
— «Кому щастя, той і пізна скарб».
— «Парубкам подобалась ся вигадка; от вони підняли того крота на дрючок та й понесли».
— «Щаслива нитка до смерті не вірвалась Павлусеві».
— «Завидуєте щастю мого Павлуся, а ніхто б не схотів бути Павлусем».
2. Читання учнями приказок і прислів’їв, які б відповідали головній думці твору.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Бесіда.
- Що називається гумором?
Гумор (від лат. humor — волога, тобто смішний до сліз) — співчутливе, доброзичливе висміювання негативних явищ життя або вад людського характеру. Завдання гумору: висміяти негативні явища, вади людської вдачі з тим, щоб виправити їх.
- Які ситуації в творі видалися вам комічними? Які прийоми викорисав автор для створення комічного?
- Яку функцію у творі виконують прислів’я і приказки. Випишіть із тексту прислів’я і приказки, поясніть їх.
- Яку роль відіграють діалоги? Знайдіть в оповіданні комічні діалоги, обіграйте їх у парі.
- Що висміюється в оповіданні?
- Подумайте, чи дійсно щасливе життя прожив Павлусь.
ІV. ПІДСУМКИ УРОКУ.
1. Круговий огляд.
Клас ділиться на 4 творчі групи. На 4 аркушах паперу записано по одному питанню. Учні групами по черзі мають обговорити і письмово одним реченням відповісти на кожне з них на цьому ж аркуші (відповіді не повинні повторюватися). Після обговорення питань по одному представнику від групи зачитують всі думки на своїх останніх аркушах.
Пuтання для дuскусії
1. Що таке щастя?
2. Що важливiше - будувати життя чи пристосовуватися?
3. Що у вашому розумiннi означає проявляти життєву позицiю?
4. Яким життєвим цiнностям ви вiддаєте перевагу?
2. Схема «Сходи».
Намалюйте сходи, якими людина може піднятися до щасливого життя. Напишіть на кожній сходинці, що для цього треба зробити.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Зробити ілюстрації до оповідання О. Стороженка «Скарб».