Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Євген Гуцало. «Сім'я дикої качки». Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу
Всі публікації щодо:
Гуцало Євген
МЕТА. Навчити характеризувати образи Тосі і Юрка, порівнюючи їх вчинки; розвивати навички переказувати сюжет; виховувати доброту, благородство, відповідальне ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Виставка ілюстрацій до твору.
2. Повідомлення «Дика качка».
Кряква (дика качка) вважається прабабусею домашньої качки. У качура голова зелена, спина, хвіст — чорно-зелені, нижня частина тіла сірувато-біла, груди бурі; верхня частина крил сірого кольору. Область проживання охоплює всю Європу і Азію, Америку, Мексику і Північну Африку.
Дика качка харчується ніжними листками, бруньками, паростками і насінням, полює за хробаками, невеликою рибою та жабами.
За звичками дика качка подібна до домашньої. Вона плаває, пірнає, літає і має такий самий голос, як остання. Любить знаходитися у товаристві різних птиць. Часто приєднується до свійської птиці. Вона не завжди уникає близькості людини і часто оселяється в озерах, що знаходяться поблизу від житла. Тут вона виводить і виховує своїх пташенят, дозволяє годувати себе. Для гнізда вишукує спокійну місцину під чагарниками, а іноді селиться на деревах, користуючись готовими гніздами хижих птахів чи ворон. Кладка складається з 8 — 16 яєць. Коли з’являються пташенята, то качка впродовж першого дня ще гріє їх у гнізді, а потім вирушає з ними до води. М’ясо качки смачне. Тому люди полюють на них. Нерозумне полювання часто загрожує винищенню в окремих районах популяції дикої качки.
3. Переказ сюжету оповідання від імені:
- Юрка;
- Тосі;
- Дикої качки.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Бесіда.
- Хто з героїв оповідання вам сподобався найбільше? Чому?
- Які стосунки були між юрком і Тосею спочатку?
- Чим Юрко зацікавив Тосю?
- Чому хлопець розказував дівчині вигадані історії?
- Чи подобалося йому товаришувати з дівчиною?
- Як повелися Юрко і Тося, коли побачили качку з виводком?
- Чому Юрко втік від Тосі до хлопців?
- Що сталося з каченятами в неволі? Чому?
- Чи правильно зробила Тося, випустивши каченят на волю?
- Чому Юрко розгнівався на двічину?
- Як сільські хлопці поставилися до вчинку дівчини? Чому?
- Як вважаєте, чи вижили каченята?
- Як ви думаєте, чому після випадку з каченятами Юрко не товаришував з сільськими хлопцями?
- Як пояснив хлопець батькам, чому Тося більше не приходить до нього? Чи думав він так насправді?
- Поясніть дивну поведінку Юрка перед від’їздом додому.
- Чому діти так і не помирилися?
- Чи усвідомив свою помилку провину Юрко?
- Чи пробачила хлопця Тося?
- Чи можливо було дітям зберегти дружбу? Що для цього треба було зробити?
2. Складання ланцюжка рис вдачі:
І варіант - Юрка;
ІІ варіант - Тосі.
НАПРИКЛАД: Юрко→ хвалько → безвідповідальний → легковажний → тощо…
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.
- Чи можна вчинок хлопця назвати злочином проти природи?
- Чому не можна диких тварин брати додому?
- Чи є, на вашу думку, різниця між ставленням до навколишнього світу у сільських і міських дітей?
- Як треба ставитися до природи?
- Які проблеми порушив Є. Гуцало у своєму оповіданні. Запишіть у вигляді пунктів плану.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Напишіть продовження оповідання Євгена Гуцала «Сім’я дикої качки».