Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Леонід Кисельов. Патріотичний мотив вірша «Додому». Вселюдське і національне значення образу української Мадонни («Катерина»). Наскрізний гуманізм і пафос його віршів
Всі публікації щодо:
Кисельов Леонід
МЕТА. Познайомити учнів з творами поета«Додому», «Катерина»; розвивати вміння виразно і вдумливо читати поезії, визначати ідею, пояснювати художні засоби, прихований, підтекстовий зміст образів. Характеризувати образ Катерини, висловлювати власні думки про вірші Л. Кисельова; виховувати почуття патріотизму, усвідомлену радість від спілкування з високим мистецтвом слова.
ОБЛАДНАННЯ. Репродукція катрини Т. Шевченка «Катерина» та картини Рафаеля «Сікстинська Мадонна».
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Виразне читання поезій «Стати б хоч на менти лічені…», «Земля така гаряча».
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Виразне читання поезії «Додому».
2. Словникова робота.
Арбат — старовинна вулиця Москви. Місце зустрічей інтелігенції.
Гербата — чай.
3. Бесіда.
- Поясніть назву вірша. Чи відповідає вона його темі?
- До якого міста повертається автор? Які образи поезії вказують на це?
- Що для ліричного героя означає повернення на Батьківщину?
- Чи можна, знаючи біографію Л. Кисельова, ліричним героєм поезії вважати автора?
- Кільце — повторення у кінці твору яких-небудь елементів його початку. Знайдіть у поезії кільце. Поясніть, з якою метою використано цей художній засіб.
- Проаналізуйте художні засоби поезії.
- Яка головна думка вірша?
4. Переказ учнем сюжету поеми Т. Шевченка «Катерина».
5. Робота з картиною Т. Шевченка «Катерина».
«Катерина» — картина, що її намалював Шевченко влітку 1842 в Петербурзі. «Катерину» виконано на тему однойменної поеми. Використавши сюжет поеми. Автор намалював видатний твір побутового жанру, вперше в українському образотворчому мистецтві наповнивши його національно-викривальним змістом. У образі Катерини змальована Україна, покривджена і зневажена Російською імперією. Картина сповнена глибокого ліризму, палких почуттів, любові до України, її дочок і синів, співчуття до їх страждань. З великою майстерністю відтворено український пейзаж, холоднувате тло якого в контрасті зі світлим і яскравими акцентами в одязі дівчини (білосніжна сорочка, барвиста плахта й червоні фартух і стрічки) посилюють емоційний лад твору.
- Порівняйте картини Шевченка і Рафаеля. Що схожого в них?
- Загляньте в очі Мадонни і Катерини. Що в них можна побачити?
- Яка доля матері на обох полотнах?
- Що чекає їхніх синів у майбутньому? Чи щасливою буде їхня доля?
- Який настрій обох полотен?
6. Виразне читання поезії «Катерина».
7. Бесіда.
- Кому присвячено поезію?
- Що для Л. Кисельова символізує Катерина?
- Який поет і чому згадується у творі? Яка його роль у долі України?
- Які згадки про історичне минуле України звучать у вірші?
- Яке слово для характеристики Катерини добирає поет?
- Чому Катерина ототожнюється з Мадонною?
- Поясніть останню строфу поезії?
- Які художні засоби використав поет?
- Яка головна думка поезії?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Бесіда
- Доведіть, посилаючись на вивчені твори, що Леонід Кисельов був патріотом.
- Що найбільше вразило у творах поета?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Виразне читання поезій Л. Кисельова «Додому», «Катерина».