Всі публікації щодо:
Кирпа Галина

Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

Г. Кирпа. «Мій ангел такий маленький…». «Коли і до вас темної ночі…»

Тема. Г. Кирпа. «Мій ангел такий маленький…». «Коли і до вас темної ночі…».

Мета: ознайомити з поезією сучасного автора, допомогти учням розкрити ідейно-образний зміст, метафоричність поетичних образів; розвивати образне та аналітичне мислення, навички виразного, вдумливого читання ліричних творів, уміння висловлювати власні думки з приводу прочитаних поезій; формувати самостверджуючу життєву позицію, естетичні смаки, уміння відчувати й бачити красу художнього світу.

Теорія літератури: ліричний твір, різновиди лірики, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстративні матеріали.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

✵ Перевірка домашнього завдання.

1. Розповісти про письменника, виразно прочитати, зробити аналіз вірша І. Павлюка, висловлювати свої судження про нього, за бажанням розказати напам'ять.

2. Прочитати відгук про твори І. Павлюка, ознайомившись з іншими його віршами.

3. Ознайомити з добірочкою віршів І. Павлюка, обґрунтувати свій вибір.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

✵ Вступне слово вчителя.

Чи кожному доступна модерна поезія? Ні, вона елітарна. Але не стільки в плані особливого розумового потенціалу, скільки в плані інтелектуальної праці. Для сприйняття модерної поезії дитині потрібен Учитель, щоб підказати, пояснити, підготувати. А здатність до інтелектуальної праці — це скарб на майбутнє. Таким Учителем можуть стати вірші Галини Кирпи, з якими ми ознайомимося на уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

✵ Міні-лекція вчителя.

Галина Кирпа вже понад двадцять п’ять років поєднує поетичну та прозову творчість із перекладацькою та упорядницькою діяльністю. Авторка шести поетичних книжок та перекладів понад 30 книжок із білоруської, німецької, шведської, данської та норвезької мов. Упевнена, що успіх Галини Кирпи-перекладача криється у її поетичному світовідчутті й світобаченні.

Галина Миколаївна Кирпа народилася 1950 року в с. Любарці Бориспільського району Київської області.

Закінчила філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, працювала на видавничій та журналістській роботі.

Автор поетичних книжок «День народження грому». «Гостини». «Цвіт королевий». «Ковток тиші». «Слон мандрує до мами». «Профіль вечора». (2013), збірок ліричних новел «Катруся з роду Чимчиків». та «Будинок старий, як світ». віршів та оповідань у книзі «Чарівний вузлик». народознавчої книжки для дітей «Забавлянки мами Мар’янки». (1992, у співавторстві), «Ну й гарно все придумав Бог». (видання отримало Грамоту Президента Форуму видавців у Львові), книжки вибраного для дітей «Місяць у колисці». книжки-білінгви «Скільки? / How many?». (2014), а також шкільних читанок «Ластівка». «Біла хата». «Писанка». «Зелена неділя». «Короткого біографічного довідника». авторів цих читанок (під спільним псевдонімом Оксана Верес — разом із Дмитром Чередниченком), посібника з етики для початкової школи «Андрійкова книжка». (для 1, 2 кл. — 1992, для 3 кл. — 1993, для 4 кл. — 1996; у співавторстві), тритомної читанки-хрестоматії для дошкільнят «Український садочок». (спільно з Дмитром Чередниченком), хрестоматії школяра «Про маму». (2001), антології поезії української діаспори «Листок з вирію». (спільно з Дмитром Чередниченком — 2001, 2002), хрестоматії світової літератури для початкової школи «Світ від А до Я». у трьох томах (2007).

Твори Кирпи перекладено албанською, англійською, білоруською, польською, російською та французькою мовами. Друкувалася в Польщі, Білорусі, Чехії, Словаччині, Канаді, США.

Нагороджена премією імені Івана Огієнка (1996), Грамотою Президента Форуму видавців у Львові (2004), премією «Світлослов». 2005), премією імені Максима Рильського (2007), премією «Кришталевий птах». (2011).

✵ Виразне читання поезії Г. Кирпи «Мій ангел такий маленький…».

✵ Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

✵ Евристична бесіда.

— Які почуття передаються у вірші Г. Кирпи?

— Чому, на ваш погляд, ангел на плечі маленький, легенький, тихенький, його навіть не чутно? (Дитина під опікою батьків ще не відчула складнощів життя, не встигла припуститися помилок, нагрішити, тому ангел тихенько сидить і чекає нагоди допомогти, підтримати в разі потреби.)

— Який настрій створює вірш?

✵ Завдання аналітичного характеру.

Порівняйте вірші про ангела Г. Кирпи та І. Малковича.

Г. Кирпа. «Мій ангел».

І. Малкович. «Із янголом на плечі».

Спілне

Тема — про ангелів, які охороняють людину, про їхню нелегку турботу

Відмінне

Вірш безсюжетний, передає почуття маленької людини; Невидима Божа підтримка; інша система зображально-виражальних засобів — анафора, зменшувально-пестливі слова, просторічні, розмовні слова

Вірш сюжетний, прослідковується ціла історія; ускладнені метафори (сірий маятник життя), посилання на біблійні легенди (виє Ірод моровий)-, благання дорослої людини, якій доводиться долати нелегкі життєві шляхи

✵ Виразне читання поезії Г. Кирпи «Коли до вас темної ночі…».

✵ Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

✵ «Словесне малювання».

Змалюйте картину, яку ви уявили після прочитання поезії Г. Кирпи «Коли до вас темної ночі…». визначте головну думку твору. (Свобода, гідне життя потрібні не лише людині, а й кожному звірові. Гуманізм має бути основою всього нашого життя.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

✵ Виконання завдання.

Співставте свої думки та враження про вірші Г. Кирпи з відгуками літературознавців та письменників.

Не пригадую, щоб зустрічала в когось з інших письменників таку гарну, таку гармонійну, таку живу, таку українську, таку НЕ- ШТУЧНУ релігійну лірику!.. «Знов будемо дуже разом». — хіба це не найкраще, не найвище прагнення?.. Найчистішими вустами дитини проголошуються всі найголовніші істини: моральні цінності, родина, пам’ять про предків, Свято і Будень, Мить і Вічність… Цінності вічні, але ефект — наче щораз нового відкриття, постійного здивування перед світом!..

… Про такі серйозні й одвічні теми як любов до мови й України авторка теж уміє сказати без штучного пафосу й моралізаторства. Тут навіть традиційні, сто раз бачені в кожній «патріотичній». хрестоматії, Тополя й Калина виступають в, здавалося б, цілком несподіваних іпостасях: вони… модниці! Так-так, модниць і чепурушок у книжці чималенько (пригадуєте «Ромашку з заколкою».), бо ж писала Жінка, бо ж читатимуть — і Дівчатка!. Так-от, вони — модниці. Але розмовляють так, що їх не можна НЕ ПОЧУТИ:

Тополя — зелененька і красива —

намистечка в калини попросила:

— Чи ж до лиця намисто буде вам?

— Та я поміряю й назад віддам!

— Мені не шкода. Ось — беріть і міряйте.

І, поки птахи не зібралися до вирію, в дорогу чужодальню і далеку, дасте мені приміряти лелеку?

(М. Павленко)

Дитина має право на своє Я (маленьке, але все-таки особисте), і стверджувати це право допомагають їй вірші Галини Кирпи. Яскравий представник сучасної модерної дитячої поезії, вона тонко й проникливо показує світ очима дитини, і то внутрішній зір. Він ніби збільшувальне скло максимально все наближує, робить видимим, об’ємним. Неістотні для дорослого, найменші дрібниці значущі для малюка, оскільки все для нього вперше, все — відкриття: і те, як зацвіла липа (Сьогодні в мене просто як неділя — Сьогодні я нарешті зацвіла! — «Неділя»., і те, як зазеленів дубок (Тепер і я вберуся по-зеленому. Чого це я і досі так стою? — «Дубок»., і як росте грибок (Мені тут тепло і мені тут гарно: Після дощів я тут рости учуся! — «Гриб».. Дитина уподібнює світ собі, тому все, що її оточує, може говорити так само звичайно, як і вона. Розповіді дуже лаконічні. Ми не знайдемо опису зовнішніх прикмет, зате відчуємо емоційний контакт дитини з природою, з усім довкіллям. Ми вловимо готовність дитини бачити скрізь казку-поезію. Про стан своєї душі може розповідати не лише квітка, дерево, тваринка, а й сама дитина. Серед поезій — добра половина тих, де оповідь ведеться від першої особи або узагальненої другої: чи то дитина розмовляє з деревом і квітами, чи складає казку, чи бачить дивовижний танець дощу і вітру, чи дружить з равликом, їжачком, літом… Усюди художнє освоєння дійсності йде не через узагальнювальну логіку мислення, а через призму суб’єктивних вражень, індивідуального асоціативного досвіду, дуже особистісних переживань.

(Н. Дзюбишина-Мельник)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Знати про письменницю, уміти виразно читати, аналізувати вірші Г. Кирпи, висловлювати свої судження про них, за бажанням вивчити один із них напам'ять.

2. Індивідуальні завдання. 1) Написати електронного листа Г. Кирпі, поділитися враженнями від її творів, «замовити». переклад якоїсь відомої вам, але ще не перекладеної книжки. 2) Зробити добірочку віршів Г. Кирпи, обґрунтувати свій вибір (можна також оформити її, ілюструвати).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

✵ Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Можна лише подивуватися з того, як Галина Кирпа…







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.