Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Леся Українка. Розповідь про письменницю. «Красо України, Подолля!» Любов до природи рідного краю як вияв патріотизму письменниці. «На роковини Шевченка». Вираження глибокої шани до пам'яті великого поета. «Скрізь плач, і стогін, і ридання». Палкий заклик братися до роботи, яка полегшить умови життя нації

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Тема. Леся Українка. Розповідь про письменницю. «Красо України, Подолля!» Любов до природи рідного краю як вияв патріотизму письменниці. «На роковини Шевченка». Вираження глибокої шани до пам’яті великого поета. «Скрізь плач, і стогін, і ридання». Палкий заклик братися до роботи, яка полегшить умови життя нації.

Мета: поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки, у процесі роботи над поезією розкрити патріотизм письменниці, любов до природи; розвивати пошукову діяльність учнів, уміння зв’язно висловлювати свої думки;

виховувати в школярів любов до творчості поетеси.

Обладнання: підручник, портрет Лесі Українки, виставка її творів, фотографії з книжки А. Костенка «Леся Українка», репродукція картини В. Зарецького «Леся Українка в гуртку «Плеяда»».

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Запитання.

1) Назвіть відомі вам твори Лесі Українки.

2) Що вам відомо про цю поетесу?

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

І. Поглиблення знань учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки. Слово вчителя.

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Її батько Петро Косач І дві його рідні сестри були причетні до визвольного руху; мати — українська письменниця Олена Пчілка, двоюрідний дід по матері — декабрист Яків Драгоманов. Серед шістьох дітей Косачів Леся була другою дитиною. З дитинства Леся цікавилася багатющою творчістю українського народу — піснями, казками, легендами. На все життя запам’яталася подорож у село Жаборицю, де вона почула багато казок, повір’їв, пісень.

У 1878 році батька Лесі перевели на роботу до Луцька, куди незабаром переїхала вся родина. Оселилися в будиночку над річкою Стир, неподалік від напівзруйнованого замку. Леся наслухалася там незвичайних, цікавих оповідань, легенд, переказів про цей замок, який скоро став місцем розваги для Лесі та її товаришів.

Хоч і не дуже довго довелося родині Косачів перебувати в Луцьку, але саме тут сталися радісні і сумні події, що позначилися на долі майбутньої письменниці. Саме в Луцьку дев’ятирічна Леся написала перший вірш, присвячений засланій у Сибір тітці Олені; саме в Луцьку захворіла вона на туберкульоз, з яким мужньо вела «тридцятилітню війну».

Ось подивіться фотографію Лесі тих років (альбом «Леся Українка», с. 18). Вдумлива, осяяна добротою, одягнена в українське народне вбрання. З Луцька мати вивозила дітей до села Чекни подивитися на весняні обряди, послухати пісень. З того часу чекнянські веснянки, зокрема «Подоляночка», «Женчичок-бренчичок», «Перепілонька» стали улюбленими Лесиними піснями.

З 1881 року Олена Пчілка з дітьми на осінь та зиму переїжджала до Києва, бо прийшла пора Михайлові й Лесі здобувати освіту. І хоч навчання відбувалося вдома під наглядом приватних учителів, але Леся разом з братом навчалася за програмою чоловічої гімназії. Навесні 1882 року родина Косачів перебралася на постійне місце проживання в село Колодяжне. Тут Леся записала багато народних пісень.

У 1883 році Лесі в Києві прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано. З цього часу назавжди скінчилося Лесине навчання з учителями. її брати і сестри закінчили вищі навчальні заклади, Леся ж самотужки здобувала освіту.

Пізніше в Берліні Лесі прооперували ногу, а туберкульоз прокинувся в легенях, потім в нирках. У боротьбі з хворобою Леся настільки загартувалася, що самостійно вивчила мови — французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську. Багато читала в оригіналі на різних мовах і на той час була однією з найосвіченіших жінок світу. У 13 років Леся вже була читачем Київської університетської бібліотеки. У 19 років для своєї молодшої сестри написала підручник «Стародавня історія східних народів».

З тринадцяти років Леся по-справжньому стала до літературної роботи. Як один з керівників літературного гуртка «Плеяда», вона багато зробила в справі перекладів кращих творів світової літератури українською мовою. (Показати репродукцію картини В. Зарецького «Леся Українка в гуртку «Плеяда»».)

У 1893 році у Львові за допомогою Івана Франка виходить перша збірка віршів Лесі Українки «На крилах пісень». Збірка засвідчила, що її автор уболіває за долю уярмленої України, поневоленого трудящого люду, що він задумується над призначенням у житті художнього слова. У 1898 році Іван Франко, визначаючи місце Лесі Українки в українській літературі, писав: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст цієї слабосилої, хорої дівчини».

У 1896 році родина Косачів перебралася на постійне проживання до Києва. 17 січня 1907 року жандарми в будинку Лесі зробили обшук. Вони забрали 121 брошуру, 11 листів. Через добу Лесю відпустили, а речові докази «злочинної діяльності» відправили начальнику Київського жандармського управління.

Тим часом стан здоров’я письменниці погіршувався, вона їздить на лікування в Грузію та Єгипет. Та не дивлячись на важкий фізичний стан, перемагаючи біль силою свого духу, Леся Українка саме в останні 4 — 5 передсмертних років створила такі геніальні твори, як «Лісова пісня», «Камінний господар», «Оргія». (Показати фото Лесі Українки останніх років на с. 207 альбома.) Перед нами останнє фото поетеси, уже смертельно хворої, але ми бачимо той же мудрий, пророчий, добрий, хоч і засмучений, погляд.

1 серпня 1913 року Леся Українка померла в Грузії, у містечку Сурамі, а похована в Києві, на Байковому кладовищі. Газета «Рабочая правда» вмістила некролог, який закінчувався словами: «Леся Українка померла, але її бадьорі твори довго будуть будити нас до роботи-боротьби».

У 1963 році за постановою ЮНЕСКО все прогресивне людство відзначало 50-річчя від дня смерті Лесі Українки, а в 1971 р. — 100-річчя від дня її народження.

2. Робота з підручником.

1) Самостійно прочитати біографію Лесі Українки (с. 198 — 199).

2) Запитання.

а) Яких письменників читала Леся в юності?

б) Що сприяло зміцненню переконань письменниці?

в) Якими мовами вона володіла?

г) У яких жанрах писала?

3. Слово вчителя.

У 1888 році Леся Українка лікувалася в Криму і, засумувавши за рідною Волинню, у циклі віршів «Подорож до моря» передає свої схвильовані настрої. З посеред віршів циклу виділяється вірш «Красо України, Подолля». (Виразно прочитати поезію.) Уже в пери и строфі-заспіві поетеса визначає свій настрій — стурбованість, що недоля оповиває чарівне Подолля. У наступній строфі-приспіві вона розгортає думки й почуття від супротивного: стурбованість змінюється захопленням картинами, що пролітають перед зором поетеси з вікна поїзда. Наступні строфи заспіву передають урочисте схиляння перед величчю краси рідного краю. І знову приспів, у якому через веселі, яскраві картини природи поетеса відтворює почуття нестримного захоплення красою України. Кінець вірша — знову плин думок, почуттів від супротивного — повторюється перша строфа, але почуття стурбованості змішується з почуттям гніву: чому серед такої краси панує горе, недоля.

4. Робота над текстом поезії «На роковини Шевченка».

1) Виразне читання поезії.

2) Бесіда за питаннями підручника (с. 202) за змістом поезії.

5. Слово вчителя.

У 1890 році Леся Українка написала поезію «Скрізь плач, і стогін, і ридання». У цьому вірші вона засудила пасивне ставлення багатьох людей до життя, до долі своєї вітчизни. Поетеса намагається їх переконати, що «кайдани самі ж ніколи не спадуть», а тому треба боротися за нове життя. Ця поезія послужила зачином одного з провідних мотивів усієї подальшої творчості Лесі Українки — пристрасного заклику до активної дії.

6. Виразне читання поезії «Скрізь плач, і стогін, і ридання».

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання.

Як ставиться поетеса до своїх сучасників, що тужать за важкою долею рідного краю, але нічого не роблять для її поліпшення?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 196 — 202, завдання 2 на с. 202.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.