Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Леся Українка. «Досвітні огні». Життя трудящих за царизму, перші виступи робітників

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Тема. Леся Українка. «Досвітні огні». Життя трудящих за царизму, перші виступи робітників.

Мета: розкрити патріотизм письменниці, алегоричні образи вірша «Досвітні огні», роль поета й поезії в суспільстві;

розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу поетичних творів;

виховувати в школярів любов до рідного слова.

Обладнання: підручник, твори Л. Українки, грамзапис поезії «Досвітні огні».

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

І. Дати письмову відповідь на запитання за варіантами.

I варіант. Що сприяло зародженню в Лесі Українки любові до України, до трудящого люду?

II варіант. Які факти з життя Лесі Українки свідчать про її орлику силу волі й працелюбність?

III варіант. Що сприяло формуванню Лесі Українки як народної поетеси?

2. Сказати, з якої поезії взяті рядки.

1) «Берімось краще до роботи,

Змагаймось за нове життя!»

2) «Здається, що зроду недоля,

Що горе тебе не знавало».

3) «Огню іскра великого

Повік не згасає!»

4) «Над давнім лихом України

Жалкуєм-тужим в кожний час».

3. Виділити в поезії «Скрізь плач, і стогін, і ридання» рядки, що мають ознаки «крилатих висловів».

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слухання у грамзаписі поезії «Досвітні огні».

2. Бесіда.

1) До якого виду лірики належить поезія «Досвітні огні»?

2) До якого способу викладу своїх думок, настроїв, почуттів вдається поетеса у цьому творі?

3) Розкрити образи поезії, за допомогою яких виражаються думки та переживання автора.

4) У чому спорідненість ідейної основи віршів «Досвітні огні» Лесі Українки та «Каменярі» Івана Франка?

3. Слово вчителя.

«Досвітні огні» — це зразок громадсько-політичної лірики. Композиція вірша своєрідна: лірична розповідь, під час якої настрій змінюється від гнітючого, похмурого до світлого, життєствердного, завершується монологом-закликом, у якому втілена ідея твору.

Через алегоричний образ темної ночі, що «людей всіх потомлених скрила під чорні широкії крила», що своєю темнотою породила «привиддя лихі», могильний сон, пригнітила людські душі, поетеса збуджує уявлення про задушливу атмосферу, про тяжкий моральний стан людини в царській імперії.

Надію на визволення, віру у світле майбутнє людей вона передає через образ досвітніх вогнів. Центральне місце в поезії займає образ ліричного героя, у якому втілені риси сучасника Лесі Українки, передової людини того часу. Це й глибока співчутливість до людей, і сила любові до них, і пристрасне бажання розбудити їх від невільницького сну, і неспокійливість духу, і порив у майбутнє. Вірш «Досвітні огні» за своїм ідейним звучанням перегукується з віршем П. Грабовського «Не раз ми ходили в дорогу» та з віршем І. Франка «Каменярі», які пройняті вірою в світле майбутнє трудящих.

Поезія «Досвітні огні» надихнула композиторів і художників. Композитор Я. Яциневич створює однойменний романс; Л. Дичко написала одноактний балет «Досвітні огні»; оригінальні роботи створили художники В. Калуга, В. Куткін, А. Лимар.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда за питаннями підручника (с. 203).

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 202 — 203, поезію «Досвітні огні» вивчити напам’ять.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.