Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008
Художня література як відображення історичних подій та духовного життя народу
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Фольклор
О.П. Ващенко
Мета: дати учням поняття про художню літературу як відображення історичних подій та духовного життя народу; з’ясувати значущість літературного внеску у виборенні волі людини і нації, навчати учнів читати осмислено, розуміти художній твір як мистецтво; дати поняття літературознавства; розвивати читацькі навички школярів; виховувати почуття краси не лише в художніх текстах, а й у реальному житті.
Обладнання: пам’ятка «Золоті правила» вивчення художнього тексту, таблиця «Літературні роди і жанри», зразки «Читацьких щоденників», вислови діячів про мистецтво, літературу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми і мети уроку
II. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Вступне слово
Художня література — це вид мистецтва, основною особливістю якого є змалювання життя в образах, створених засобами слова, мови.
На відміну від інших мистецтв література здатна відтворити життя в усій його багатогранності, в усіх його формах і проявах.
Наприклад, скульптор — у камені, художник — у фарбах можуть відтворити за допомогою образу лише один якийсь прояв життя. Письменник в одному творі може змалювати багато епізодів, показати десятки, навіть сотні персонажів, розкрити їх характери, виразити почуття, думки в їх безперервних змінах.
Художня література має свій об’єкт вивчення і відтворення.
2. Художня література як відображення історичних подій
Наука про художню літературу — літературознавство — складається з трьох основних галузей: історія літератури, літературної критики, теорії літератури.
Протягом багатьох століть український народ творив свою історію, культуру, плекав свою мову. Хоча платив за це іноді кров’ю. Почуття національної свідомості, талановитість митців допомогли українцям вистояти й дати світові шедеври літератури, в яких відбилася вся історія нашого народу.
Т. Шевченко писав: «Історія України дивує кожного своїми подіями напівказковими героями, народ дивовижно оригінальний, земля прекрасна, і все це до цього часу не представлено перед очі цивілізованого світу, тоді як Україна давно мала своїх композиторів, і живописців, і поетів...».
Україна після вікової боротьби стала незалежною державою. Світ високо оцінив нашу літературу, і ми повинні знати, вивчати і цінувати її історію.
3. Художня література як відображення духовного життя народу
Література відображає всі сторони суспільного і побутового життя, усі прояви людської особистості: сучасне й минуле, побут і звичаї, характер людини, її фізичну і психічну діяльність, погляди й переконання, думки й настрої.
Сприйняття мистецтва слова повинне бути насамперед почуттєвим, але цим глибоке розуміння художньої літератури не обмежується. Потрібно, як писав І. Франко, «мову почуття перекласти на мову розуму». В. Бєлінський уважав, що слово спочатку завжди сприймається серцем, почуттям, а потім вже передається голові, осмислюється розумом. На його думку, сприйняти мистецтво головою без участі серця — це майже те саме, що розуміти його ногами.
Літературно освічений читач, який розуміє природу художньої літератури, усвідомлює, що без типізації не може бути правдивого мистецтва, сприймає художні твори як індивідуальний вияв об’єктивної дійсності, як те, що конкретно існує, без чого не було б справжнього співпереживання з героями і що приносить глибоку насолоду. Саме в сприйманні образів-персонажів як живих людей, а подій — як справжнього життя полягає вся чарівність витвору мистецтва.
4. Опрацювання пам’ятки
✵ Уміти виразно прочитати художній твір або його уривок.
✵ Переказувати зміст вивченого твору докладно і стисло.
✵ Відрізняти більш важливі події від менш важливих.
✵ Встановити логічні та часові зв’язки між подіями.
✵ Знаходити в художньому тексті описи (пейзажі та портрети), пояснити їх значення для розуміння змісту твору та характерів.
✵ Встановити ідейно-тематичний зв’язок між назвою твору та його змістом.
✵ Відрізнити події з уповільненим темпом розвитку від подій напружених, динамічних.
✵ Відрізнити головних дійових осіб від другорядних, уміти довести правильність своїх оцінок.
✵ Знайти у творі подібні й протилежні характери.
✵ Виходячи з учинків та поведінки героя, його ставлення до інших дійових осіб, з його смаків, прагнень, мрій, виявити головні риси характеру цього персонажа, дати їм оцінку.
✵ Пояснити значення вже вивчених художніх засобів для створення того чи іншого образу.
✵ Усвідомлювати внутрішній стан героя не лише тоді, коли автор описує прямо його настрій і переживання, а й тоді, коли вони тільки проявляються у вчинках і поведінці персонажа.
✵ Встановити жанр твору, уміти обґрунтувати своє твердження.
✵ Визначити головну думку твору.
✵ Зіставити два-три твори за ідейно-тематичною ознакою, щоб виявити спільне і відмінне в них.
6. «Ланцюжок думок»
Розкрити значення висловів видатних діячів мистецтва.
Без творчості — нема життя (П. Тичина).
Життя коротке — мистецтво вічне (Гіппократ).
Коли входиш у літературу, чисть черевики!
Не забувай, що там був Пушкін, був Гоголь, був Шевченко (О. Вишня).
О ні, Поет — не гладіатор,
Що вабить натовп цирковий!
Поет — пророк, поет — новатор,
І вільний мучень життьовий!
(Г. Чупринка)
Мистецтво дає крила й заносить далеко-далеко (А. Чехов).
7. Пояснювальна записка
Ознайомлення учнів з програмовим матеріалом (із коментуванням).
I розділ. Усна народна творчість.
II розділ. Прадавня література (період Київської Русі).
III розділ. Давня українська література ХVІ-ХVІІІ ст.
ІV розділ. Нова література ХІХ ст. (І Котляревський — зачинатель нової української літератури. Т. Шевченко — основоположник нової української літератури. Внесок П. Гулака-Артемовського в українську літературу. Захоплення усною народною творчістю Є. Гребінки. Роль І. Франка у розвитку української літератури і т. д.)
V розділ. Новітня література ХХ ст. (Успадкування кращих традицій і мистецьких надбань попередніх епох, нові художні здобутки. Творчість А. Малишка, Тодося Осьмачки, О. Чорногуза, А. Дімарова, Ірини Жиленко, В. Стуса, Є. Гуцала.)
ІІІ. Закріплення
1. Бесіда за запитаннями
✵ Дайте визначення поняттю «література».
✵ Яка наука вивчає художню літературу?
✵ З яких основних дисциплін вона складається?
✵ Розкрийте зміст вислову В. Бєлінського: «Сприймати мистецтво головою без участі серця — це майже те саме, що розуміти його ногами».
✵ Які «золоті правила» пам’ятки запам’яталися?
✵ Які є роди художньої літератури?
✵ Назвати жанри літератури.
✵ Кому належать слова: «Без творчості нема життя»?
2. Рекомендації щодо ведення читацьких щоденників
Загальний зошит, в якому робляться записи за схемою:
№ з п/п |
Дата |
Автор |
Назва твору |
Фабула |
Тема, ідея |
Відмітки (нотатки) |
Учням пропонується прикрасити читацькі щоденники на свій смак: наклеїти між записами портрети письменників (у першій графі), ілюстрації до прочитаних творів (біля записів про них), різні орнаменти, вмістити власні малюнки.
V. Домашнє завдання
Виписати й запам’ятати вислови видатних людей про книгу, літературу, мистецтво.
На вищий рівень: написати творчу роботу «Лист до підручника».