Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 33. В. Сосюра. «Сад» («В огні нестримної навали...»), «Васильки»
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир
Мета: глибше ознайомити учнів з патріотичною та інтимною лірикою В. Сосюри; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст цих творів; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних поезій; виховувати усвідомлення того, що щирість особистих почуттів людини — невід’ємне багатство її духовного світу.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до творів, аудіозаписи, краєвиди хлібного поля з волошками.
Теорія літератури: інтимна лірика, віршові розміри.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
«Такий я ніжний, такий тривожний»,— писав про себе поет. Тривожний — бо жив у такі часи, коли доводилося болісно шукати своє місце в суспільстві, якось пристосовуватися, що часто призводило до роздвоєння.
Рвали душу мою —
комунар
і
націоналіст.
(«Два Володьки»)
А ще В. Сосюру можна назвати сміливим, бо, попри все, були його душа, серце
Українське
розхристане
серце...
(«Серце»)
Отже, розкрити грані таланту й особистості великого поета й буде завданням нашого сьогоднішнього уроку.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Розповідь складених самостійно творів-роздумів «У чому моя дійова любов до України?».
2. Визначення віршового розміру поезії «Любіть Україну!»
(Амфібрахій.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Як відомо, лірика за жанрами буває філософська, громадянська, інтимна, пейзажна. Хоча в чистому вигляді вона зустрічається нечасто, особливо у В. Сосюри.
Його вірш «Любіть Україну!», безперечно, належить до громадянської лірики, хоча є в ньому і філософські мотиви, й особисті, й інтимні. Громадянське звучання має також вірш «Сад».
2. Виразне читання вірша «Сад».
3. Словникова робота за питаннями учнів.
4. Обмін враженнями щодо прочитаного.
5. Евристична бесіда, виконання завдань.
— На вашу думку, що мається на увазі під образом саду? Виберіть доречні слова або словосполучення: плодові дерева, українська душа, народ, заросле місце, райське місце, нація, Україна, сільськогосподарське підприємство, література, поезія, українська культура... Обґрунтуйте свій вибір.
— Як називається художній засіб, коли застосовується інакомовлення, абстрактні поняття передаються за допомогою конкретних образів?
(Алегорія.)
— Які конкретні історичні події, явища лягли в основу змісту вірша? (Винищувалася українська воля, культура, нація; залишалося
лише згадувати про славні часи козацтва, коли український народ мав своїх захисників та оборонців; віками велася політика денаціоналізації, українці відчували себе другорядною, меншовартісною нацією; багато українців стали перевертнями, гнобителями своїх братів, нищителями своєї культури за чини, нагороди, багатство; настали нові часи — і з’явилася надія на відродження української мови, традицій, звичаїв, культури, врешті-решт, української незалежності.)
— До якого жанру лірики ви б віднесли цей вірш? (Громадянської.)
— Вірш написаний кілька десятиліть тому (у 1928 р.). Чому він до цього часу звучить актуально? (Тому що залишилася досить актуальною проблема незалежності.)
— Які рядки з вірша «Сад» вам здалися найобразнішими, найпоетичнішими? Чому?
6. Виразне читання вірша В. Сосюри «Васильки».
7. Словникова робота за питаннями учнів.
8. Демонстрація ілюстративних матеріалів, прослуховування аудіо- записів.
(Учитель демонструє ілюстрації, на яких зображено хлібне поле з васильками, самі квіти.)
9. Евристична бесіда, виконання завдань.
— У вірші відчуваються мотиви філософської, інтимної та пейзажної лірики. Якої, на ваш погляд, найбільше? (Інтимної.)
— Про який колір йдеться у вірші? Чому? (Синій — колір мрії, туману, непевності; «голуба мрія» — про щось нездійсненне, або дуже бажане.)
— Схарактеризуйте образи поезії «Васильки».
Образи |
Характеристика, цитати |
васильки |
(ніжні голубі квіти «у полі») |
мила |
(«васильки з-під вій» — голубі очі дівчини) |
гаї |
(«синіють» — знаходяться далеко, як мрія, як затишок, як мета) |
щастя |
(«синіє... у душі» ліричний герой щасливий зі своєю коханою) |
роки |
(«одсіяють» — пройдуть швидко, особливо щасливі) |
двоє |
(нове покоління, яке по-новому для себе буде відкривати кохання) |
квіти |
(прикраса землі) |
поле |
(вічність землі, хліба) |
хмарки |
(швидкоплинучий час) |
другий |
(закохана молодь нового часу) |
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
1) Визначте віршові розміри поезій, з якими познайомилися. Зробіть висновок про те, як розмір впливає на звучання вірша.
(Чотиристопний ямб; надає бадьорого, маршового звучання.)
(Шестистопний хорей з пірихієм — дає уповільнений ритм із чітким логічним виділенням.)
2) Знайдіть спільне та відмінне між патріотичною та інтимною лірикою.
Спільне |
|
Виражаються почуття і роздуми ліричного героя; висока емоційність; багато художніх засобів; стислий виклад, віршова форма, малий обсяг |
|
Відмінне |
|
Патріотична лірика |
Інтимна лірика |
говориться про важливі суспільні проблеми та події, явища; звучить заклик до патріотизму, активної громадянської позиції і под. |
говориться про особисті почуття, які знаходять відгук у серцях багатьох людей; оспівується щирість, кохання, вірність, загальнолюдські цінності і под. |
VI. Підбиття підсумків уроку
1. Заключне слово вчителя.
В. Сосюра писав: «Летять віки, мов на екрані, мов вогке тьохкання в гаях... Сплелися Боротьба й Кохання,— а кращий хто, не знаю я».
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Я думаю, що в ліриці В. Сосюри ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірші В. Сосюри.