Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 35. Б. Олійник. «Ринг»
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Олійник Борис

Мета: допомогти восьмикласникам глибше ознайомитися із творчістю Б. Олійника, ідейно-художніми особливостями поезії «Ринг»; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, висловлення своїх суджень з приводу проблем твору, що вивчається; поглиблювати вміння проводити аналогії з власними спостереженнями та міркуваннями; виховувати людську гідність і чесність.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: філософська лірика, алегорія, підтекст.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Олесь Гончар характеризує свого побратима по перу Б. Олійника як такого, що має «нахил до філософських роздумів», а в його творах бачить «багату палітру асоціацій, напружений розвиток образу». Причому, «збудником» «значних філософських категорій» для поета «може правити звичайнісіньке життєве спостереження». Саме таким і є вірш «Ринг», про який ітиметься на сьогоднішньому уроці.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання, аналіз вірша Б. Олійника «Вибір».

2) Прослуховування усних творів «Який життєвий вибір хотів би (хотіла б) зробити я...», складених учнями вдома.

3) Визначення віршового розміру поезії «Вибір».

(Розмір першої строфи — тристопний амфібрахій у поєднанні з хореєм та ямбом в останньому рядку.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання вірша Б. Олійника «Ринг».

2. Словникова робота.

Ринг — обгороджений майданчик для проведення змагань із боксу;

ринви — труби для стікання дощової води з дахів;

пласко — плоско;

лисніє — виблискує, видніється;

бундючно — пихато, хизуючись;

чаклує — стоїть, щось робить, ворожить;

секундант — помічник, асистент;

рішенець — рішення, кінець, рішучий удар;

змовини — змова;

тим паче — тим більше;

тур — дикий бик;

ізправа — справа;

реферт — суддя;

герць — бій, поєдинок, змагання;

раунд — визначена за часом частина гри;

в канатний скрут — в канатну огорожу;

правиця — права рука.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда, виконання завдань.

— Чи звичайний бій боксерів змальований автором? Можливо, це «бої без правил» чи підступна змова? Чи є тут якийсь підтекст, алегорія?

(Це не звичайний бій, це алегоричне зображення якогось життєвого поєдинку, можливо, з проявами нечесності, несправедливості, непереборними обставинами.)

— Схарактеризуйте ліричного героя цієї поезії.

— Визначте віршовий розмір та риму вірша.

(Чотиристопний ямб.)

лисиця — рукавицю (жіноча рима)

рішенець — свинець (чоловіча рима)

— Якими є художні особливості поезії?

(Називні речення, багатосполучниковість, порівняння, незакінчені, уривчасті речення (під ритм ударів у боксі), спортивна термінологія та ін.)

— Випишіть крилаті вислови, фразеологізми з твору Б. Олійника.

(Переможців ... не судять; бій ... без правил; публіки владар (улюбленець публіки); удар нижче пояса; загнаний у кут.)

— Як ви гадаєте, чи не згущує барви автор, чи не занадто конкретний або жорстокий він у вираженні боротьби за свою честь, справедливість?

— Що вас найбільше вразило у вірші? Чому?

— Що вам здалося не досить естетичним? Чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Закресливши сім літер, ви прочитаєте одну з провідних думок поезії Б. Олійника «Ринг».

СТІРЕБАМБУТИЛЧЕСІНИТМтаМЕУЖНІМР

(Відповідь: «Треба бути чесним і мужнім».)

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Я хотів би (хотіла б) щоб поряд зі мною секундантом була ...»

VII. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.