Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 54. О. Назарук. «Роксоляна». Художні особливості твору, образи героїв, художня майстерність автора
З української прози
Всі публікації щодо:
Назарук Осип
Мета: допомогти учням розкрити образи твору, тему, основну думку та художні засоби, за допомогою яких вони втілені; розвивати навички характеристики образів, висловлювання своєї думки про їхні дії та вчинки, вміння визначати художні засоби та їх роль у художній тканині твору; виховувати вольові якості характеру, прагнення до освіти та самоосвіти, естетичний смак, повагу до видатних особистостей.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: історична повість, тема, ідея, художні образи, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Дружини великих державних діячів в усі часи викликали цікавість. Адже не секрет, що вони часто впливали не лише на своїх чоловіків, а й на всю державну політику, самі були непересічними особистостями.
Отже нам буде цікаво спробувати всебічно розглянути образ великої султанки Хасеке-Ель-Хуррем-Хатун, цієї прекрасної українки Анастасії Лісовської, яка протягом багатьох років фактично керувала Османською імперією.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Робота в парах.
(Учні задають одне одному по три питання за змістом XI розділу. Кращі питання й відповіді заслуховуються.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
1) Визначте основну думку повісті «Роксоляна».
Орієнтовні відповіді
— Утвердження сили духу, цілеспрямованості, волелюбності української жінки Анастасії Лісовської, а в її особі — і всіх українок.
— Уславлення визначної історичної особистості Роксолани, яка завдяки своїм розуму, красі, силі духу досягла найвищих висот і змогла допомогти людям, виконати свій патріотичний обов’язок перед батьківщиною.
— Уславлення сили кохання — рушійного фактора у стосунках людей.
2) Доведіть, що Роксоляні притаманні такі риси характеру:
3) Історична повість створюється на основі історичних фактів та художнього вимислу, підтвердженого звичаями, традиціями доби, психологією людини даної епохи.
Наведіть приклади.
Історичні факти |
Вимисел |
(Роксоляна — дружина султана Сулейман Пишний Нехтування законів мусульман султаном заради дружини Подорожі Роксоляни на прощі) |
(думки героїв, їхні розмови; образи другорядних персонажів; сцени знайомства, прогулянок, рятування під час грози и под.) |
2. Міні-диспути.
1) «Якою повинна бути дружина державного діяча?»
2) «Служити Богові і людям. Наскільки сумісні ці поняття?»
(1) Для диспуту поділити учнів на дві групи: ті, хто вважає, що
дружина керівника, діяча не має права втручатися у державні справи, і ті, які вважають, що має, коли це на користь справі, а не їй особисто.
2) Поділити на групи прихильників думки, що ці поняття не сумісні (це відволікатися на земні, мирські справи), і що це можна поєднувати (добро для ближнього — Божа заповідь).)
3. Робота над характеристикою героя.
— Схарактеризуйте образ Сулеймана.
(Видатний державний діяч, державотворець, високоосвічена людина, твердий духом і словом, здатен на сильні почуття, сміливий, рішучий, вірний, чутливий, разом з тим жорстокий володар, завойовник.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть фразу.
«Найбільше мені сподобались в дискусіях слова ...» «Ознайомившись із повістю О. Назарука «Роксоляна», я зрозумів (зрозуміла)...»
VII. Домашнє завдання
Скласти усний твір «Чарівна сила кохання» за повістю «Роксоляна».