Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 56. В. Дрозд. «Ирій» — химерна повість про неповторний світ юності, про вічне і швидкоплинне в житті людини
З української прози

Всі публікації щодо:
Дрозд Володимир

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст, особливості химерної прози письменника; розвивати навички виразного читання, переказу головних епізодів, їх коментування, вміння проводити спостереження над художнім текстом, виділяти зображально-виражальні засоби та визначати їх роль для розкриття теми, основної думки; виховувати гідність, повагу до індивідуальності, почуття гумору, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: химерна повість, засоби комічного, художні засоби виразності.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Сучасний світ складний, мінливий і суперечливий, тому письменники найстійливо шукають власні методи й прийоми художнього зображення. Поєднання уявного з реальним, химерні стилістичні прийоми художнього письма Володимира Дрозда, на перший погляд, здаються досить дивними. Але, вчитуючись, ми починаємо захоплюватись тонкими спостереженнями автора, оригінальними асоціаціями, та дотепним вираженням думок і мрій героя. Сьогодні ми продовжимо знайомство з незвичайним і разом з тим звичайним представником свого покоління Михайлом Решетом, жителями вигаданого села Пакуля й умовного міста Ирію.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

1) Переказ основних епізодів І частини повісті В. Дрозда «Ирій».

2) Виразне читання уривка, що найбільше запам’ятався, з обґрунтуванням вибору.

3) Наведення прикладів гумору, «матеріалізації», метафор, незвичайних художніх засобів (на зразок «по розм’яклому обличчю тітки Дори покотилися, наче сльозинки, лискучі мідні копійчини і з рясним дзенькотом упали на підлогу» — перевернуте навпаки порівняння: сльози порівнюють із копійками; це коли тітка Дора черговий раз нічого не виграла в лотерею, хоч покладала великі надії на виграш.).

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання II частини повісті.

2. Словникова робота.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда, спостереження над текстом.

— Що нового ви дізналися про головного героя Михайлика?

— Як вплинуло на хлопця знайомство з актором Кузьмою Перебендею? (Він почав багато читати, зацікавився родоводом рідного Пакуля.)

— Чим пробував займатися дядько Денис? З якою метою? Як це його характеризувало? (Розводив вошей, хотів стати асенізатором, щоб розбагатіти й купити машину на заздрість односельцям; був підприємливим, винахідливим, не втрачав оптимізму при постійних невдачах.)

— Чим закінчилося рятування дівчини від хулігана Жука? Як це характеризує Михайла? (Михайло виявив сміливість і благородство лицаря, але дівчині це було не потрібно, їй подобався той, на її думку, сильний, відчайдушний хлопець, якого ніхто не розуміє.)

— Хто такі гуїгнгнми? Які принципи вони сповідували? (Хлопчаче товариство трьох: Михайла, Славка, Андрія; принципи — говорити правду, керуватися розумом, бути готовим на самопожертву заради товариша.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням

— Визначте засоби комічного, художні засоби.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть фразу.

«Якби я був у товаристві гуїгнгнмів, то додав би пункт статуту про...»

«Я дізнався, що Михайло не лише мрійник, а й ...»

«Головний герой повісті «Ирій» схожий, на мою думку, на героїв української та світової літератури ...»

(Дон Кіхота, хлопчика Мотла з твору Шолома-Алейхема, Яву Реня і Павлушу з «Тореадорів із Васюківки» та ін.)

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати II частину твору, переказувати її, виділяти головні епізоди, характеризувати героїв та засоби творення їх образів.