Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 56. В. Дрозд. «Ирій» — химерна повість про неповторний світ юності, про вічне і швидкоплинне в житті людини
З української прози

Всі публікації щодо:
Дрозд Володимир

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст, особливості химерної прози письменника; розвивати навички виразного читання, переказу головних епізодів, їх коментування, вміння проводити спостереження над художнім текстом, виділяти зображально-виражальні засоби та визначати їх роль для розкриття теми, основної думки; виховувати гідність, повагу до індивідуальності, почуття гумору, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: химерна повість, засоби комічного, художні засоби виразності.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Сучасний світ складний, мінливий і суперечливий, тому письменники найстійливо шукають власні методи й прийоми художнього зображення. Поєднання уявного з реальним, химерні стилістичні прийоми художнього письма Володимира Дрозда, на перший погляд, здаються досить дивними. Але, вчитуючись, ми починаємо захоплюватись тонкими спостереженнями автора, оригінальними асоціаціями, та дотепним вираженням думок і мрій героя. Сьогодні ми продовжимо знайомство з незвичайним і разом з тим звичайним представником свого покоління Михайлом Решетом, жителями вигаданого села Пакуля й умовного міста Ирію.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

1) Переказ основних епізодів І частини повісті В. Дрозда «Ирій».

2) Виразне читання уривка, що найбільше запам’ятався, з обґрунтуванням вибору.

3) Наведення прикладів гумору, «матеріалізації», метафор, незвичайних художніх засобів (на зразок «по розм’яклому обличчю тітки Дори покотилися, наче сльозинки, лискучі мідні копійчини і з рясним дзенькотом упали на підлогу» — перевернуте навпаки порівняння: сльози порівнюють із копійками; це коли тітка Дора черговий раз нічого не виграла в лотерею, хоч покладала великі надії на виграш.).

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання II частини повісті.

2. Словникова робота.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда, спостереження над текстом.

— Що нового ви дізналися про головного героя Михайлика?

— Як вплинуло на хлопця знайомство з актором Кузьмою Перебендею? (Він почав багато читати, зацікавився родоводом рідного Пакуля.)

— Чим пробував займатися дядько Денис? З якою метою? Як це його характеризувало? (Розводив вошей, хотів стати асенізатором, щоб розбагатіти й купити машину на заздрість односельцям; був підприємливим, винахідливим, не втрачав оптимізму при постійних невдачах.)

— Чим закінчилося рятування дівчини від хулігана Жука? Як це характеризує Михайла? (Михайло виявив сміливість і благородство лицаря, але дівчині це було не потрібно, їй подобався той, на її думку, сильний, відчайдушний хлопець, якого ніхто не розуміє.)

— Хто такі гуїгнгнми? Які принципи вони сповідували? (Хлопчаче товариство трьох: Михайла, Славка, Андрія; принципи — говорити правду, керуватися розумом, бути готовим на самопожертву заради товариша.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням

— Визначте засоби комічного, художні засоби.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть фразу.

«Якби я був у товаристві гуїгнгнмів, то додав би пункт статуту про...»

«Я дізнався, що Михайло не лише мрійник, а й ...»

«Головний герой повісті «Ирій» схожий, на мою думку, на героїв української та світової літератури ...»

(Дон Кіхота, хлопчика Мотла з твору Шолома-Алейхема, Яву Реня і Павлушу з «Тореадорів із Васюківки» та ін.)

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати II частину твору, переказувати її, виділяти головні епізоди, характеризувати героїв та засоби творення їх образів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.