Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 64. Є. Дудар. «Лісова казка», «Червона Шапочка»
Український гумор і сатира
Всі публікації щодо:
Дудар Євген
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості творів письменника-гумориста; розвивати навички виразного читання, аналізу гумористичних творів, висловлення своїх суджень щодо прочитаного, проведення аналогій із сучасним життям; виховувати почуття гумору, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.
Теорія літератури: гумор, сатира, засоби комічного.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
«Профілактика совісті» — так називається одна зі збірок Євгена Дударя. І справді, гумористи й сатирики — як санітари, що намагаються не дуже болючими, хоч і дошкульними засобами сміху очистити людські душі від скверни-глупоти, лінощів, безвідповідальності,
нечесності й непорядності, марнославства та марнотратства і ще багатьох інших вад, які заважають нам жити добре.
Сьогодні ми знову заглибимося в гумористично-сатиричну стихію творів Є. Дударя й спробуємо отримати для себе якісь не лише навчальні, а й моральні уроки.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання, коментування гуморески «Слон і мухи», висловлення своїх міркувань з приводу проблем твору; визначення гумористичних та сатиричних рис.
2. Завдання учням.
— Поєднайте художні засоби гуморески з їх визначенням.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання гуморески Є. Дударя «Лісова казка (для дорослих)».
2. Словникова робота.
Колода — обрізаний стовбур дерева;
сургучева — зроблена із сургучу — спеціальної суміші, яка швидко розігрівається й застигає, використовується на пошті;
трест — об’єднання підприємств, найчастіше обласне;
главк — вищестояче керівництво;
інвентаризувати — описувати, готувати для звіту;
паразити — шкідники лісу;
буклет — рекламне ілюстроване видання або путівник у вигляді складених аркушів;
депеша — телеграма; ліщина — лісовий горіх;
мобілізуватися — зібратися на силі;
розкорчувати — видаляти пеньки дерев.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Визначте основні думки твору.
Орієнтовні відповіді
— Висміювання бюрократизму, «паперотворчості»;
— засудження варварського ставлення до природи;
— осуд бездумного керівництва, марнотратства.
5. Спостереження над текстом.
— Які найпомітніші засоби комічного вжиті у творі для розкриття ідеї? (Гіпербола, еліпсис (уривчасті речення), змішання стилів.)
— Складіть «ієрархічну драбинку» керівництва лісового господарства. (Лісгосп —» трест —» главк —» міністерство.)
— Прокоментуйте фінал твору. (Деякі чиновники, заваливши одну справу, як «непотопляємі» кораблі, випливають знову на керівних посадах в іншому місці, не несуть ніякої відповідальності за скоєне.)
6. Виразне читання гуморески Є. Дударя «Червона Шапочка».
7. Словникова робота.
Гасло — лозунг, напис;
балахон — широкий безформений одяг;
хвацько — задиркувато, з викликом;
цвиркнула — плюнула;
шкет — малолітній, слабосилий хлопець (глузливо-лайливе слово);
перегар — несвіжий подих;
очманів — ледь не втратив свідомість;
стукалки — взуття-сабо на дерев’яних платформах, модних у той час;
чао — привітання по-італійськи;
ша — вигук, заклик мовчати;
маман — мати;
пошамати — (вульгарне) поїсти;
викаблучуючись — вертячись;
бабки — гроші;
браконьєр — той, хто займається незаконним промислом — полюванням, риболовлею, вирубкою лісу;
жижки затрусилися — злякався;
знітившись — злякавшись, опустивши голову, зніяковівши;
принагідно — між іншим; побивається — переживає;
чадо — дитина.
8. Обмін враженнями щодо прочитаного.
9. Евристична бесіда, спостереження над текстом.
— Над чим сміється автор? (Над звичками, поведінкою сучасних дівчат, молоді.)
— Кого нагадує Вовк? (Якогось юнака з мотоциклом, «байкера».)
— Хто ж такі Мисливці? (Це дорослі, які, бачачи неподобства з боку молодих людей, намагаються їх зупинити, але відступають через нахабство й силу останніх.)
— Як ви гадаєте, чи не згущує барви автор, чи не перебільшує?
— Як ви ставитеся до поведінки, дій матері Червоної Шапочки? (Мати подає поганий приклад, даючи вино, не має впливу на дочку, очевидно, не помічає або й потурає її поганим звичкам.)
— Що можна сказати про мову героїні? (Мова бідна, вульгарна, засмічена зневажливими, лайливими словами, це — сленг.)
10. Міні-дискусія.
— Чи справді сучасна молодь є такою, як її зобразив Є. Дудар?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Поєднайте приклади з визначенням засобів комічного.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Гуморески Є. Дударя справили на мене ...»
«Я хотів би (не хотів би) опинитися ...»
«Гумор і сатира, на мою думку ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати й коментувати гуморески
Є. Дударя; підготуватися до бесіди з позакласного читання («Свято гумору»).