Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Література рідного краю. Універсальність світогляду Григорія Сковороди

Всі публікації щодо:
Сковорода Григорій

Тема. Література рідного краю. Універсальність світогляду Григорія Сковороди.

Мета: поглибити й систематизувати знання творчості Григорія Сковороди, зацікавити учнів літературними, культурними і філософськими здобутками рідного краю, показати самобутність постаті Сковороди як одного з перших філософів-просвітителів в Україні; розвивати й формувати творче мислення, особисту думку, усне мовлення; виховувати глибокі національно-патріотичні почуття, любов і пошану до великої і малої батьківщини.

Обладнання: запис пісні «Всякому городу нрав і права», світлини з музею письменника в селі Сковородинівці, портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до них, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Виразне читання власних письмових робіт: міні-діалог з філософом.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Прослухування запису пісні «Всякому городу нрав і права».

2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя.

Людина — істота не тільки біологічна і соціальна, а ще й духовна. Колись Ф. Достоєвський сказав: «Без твердого ясного уявлення, для чого їй жити, людина не погодиться жити і швидше знищить себе…»

І хвала тим, хто противиться буденності, хто намагається достукатися до людської душі, до людської гідності. Час прислухатися до себе, знайти в собі те, що б відгукувалося на добро і само починало творити добро для інших. Тому ми знов повертаємося до Сковороди. Філософія Сковороди для людини — це передовсім спосіб самопізнання. Бо, за Сковородою, розбитий на друзки світ можна зробити цілісним, лише віднайшовши caмого себе, пізнавши свою сутність, своє Я. Ми повертаємося до Сковороди, щоб не просто познайомитися з його творчістю і поглибити знання про цю надзвичайну людину, а щоб глибоко усвідомити його вчення і нести це розуміння в життя, творити світ навколо себе.

2. Робота в групі.

Створюється аналітично-філософська група з трьох-чотирьох учнів, які стежитимуть за роботою класу і потім зроблять свої висновки.

3. Бесіда з учнями.

1) Що дає філософія людям?

2) Як ви розумієте слова з творів Сковороди: «Глибоке серце в людині, більше всіх і людина є, і хто пізнає її…»; «О серце, бездно всіх вод та небес ширша! Яка ти глибока! Все охоплюєш і складаєш, а тебе ніщо не вміщує»?

3) Яке суспільство Сковорода вважав ідеальним? (Де кожна людина знайшла своє місце і займається «сродною» працею.)

4) Які образи-символи зустрічаються в трактатах Г. Сковороди, в його поезії?

(Храм, церква — людська душа; Сонце — світло людської душі, віра, внутрішній світ; Добро і Зло; Біблія — добро, «ліхтар»; Змій — втілення як добра і мудрості, так і зла, підступності.)

4. Філософсько-аналітична група оголошує свої висновки.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання знань.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.