Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Розвиток зв'язного мовлення. Письмовий твір на одну з тем, названих у домашньому завданні до уроку № 23

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий твір на одну з тем, названих у домашньому завданні до уроку № 23. Мета: перевірити набуті знання через виконання самостійної роботи; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до рідної мови, до України.

Обладнання: підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Організаційний момент: перевірка наявності текстів, виписаних цитат.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Попередні етапи роботи над твором.

1) Вибір теми.

2) Складання плану.

3) Обговорення плану.

4) Підбір цитат для використання у творі.

5) Робота в чернетці.

2. Ознайомлення учнів із зразком учнівського твору.

Зразок

Образ Наталки — яскравий тип українського національного характеру

Протягом багатьох століть люди оспівували і уславлювали в піснях і віршах образ берегині — матері чи коханої жінки, благословляючи її ім’я. Деякі філософи вважали, що доля жінки — в домашньому господарюванні та материнстві. На їхній погляд, жінка не здатна до великих справ і почувань. Але українки здавна дивують світ І величчю почуттів, і талантом материнства, і світлим розумом.

Багато діячів культури звертались у своїй творчості до образу жінки. Перлиною української літератури стала неповторна п’єса Івана Котляревського «Наталка Полтавка». Його героїня наче узагальнила всі найкращі риси жінок, стала своєрідним ідеалом національного характеру, в якому гармонійно поєдналися зовнішня краса і багатий духовний світ.

Наталка — добра, ввічлива та чесна дівчина. «Золото — не дівка! — кажуть про неї. — Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, … яка трудяща, себе і матір на світі держить».

Тільки заради любої матусі вона погоджується на шлюб із нелюбом. Наталці притаманна здатність жертвувати собою заради інших, але свого кохання зректися вона не може. Її душа і серце стогнуть від болю, адже коханий вже чотири роки як пішов заробляти гроші на весілля, а його й досі нема. Чекаючи на нього, Наталка благає Bora, щоб її наречений швидко повернувся.

«Петре! Петре!» я тебе любила і тепер люблю», — сумує дівчина.

Героїні твору Котляревського властиве почуття людської гідності, вона розумна і кмітлива. Делікатно, але наодріз проста селянка відмовляє пану возному, пояснює, чому вони не пара. Ніжна і сором’язлива, вона впевнена в собі, і це допомагає їй не занепасти духом навіть за тяжких обставин.

Коли доля знову зводить її з коханим Петром, дівчина бореться за своє щастя. Її не лякає людський осуд, вона залишається з людиною, яку кохає понад усе.

Майже сто вісімдесят років живе на сцені улюблена в народі героїня п’єси, а краса невмирущого образу Наталки Полтавки не в’яне, не старіє. Причина безсмертя, очевидно, в тому, що І. Котляревський блискуче втілив у ній народний ідеал української жінки, її моральної краси.

Минали десятиліття, зміни суспільного устрою додавали нових рис до соціального обличчя жінки, проте в найістотнішому цей ідеал залишався без змін. Він не став анахронізмом в наш час. Нам близький і дорогий образ жінки, багатої духовно, чесної, працьовитої і сердечної. З плином часу такі ідеали не старіють, бо вони — загальнолюдські і вічні, а отже й актуальні для будь-якої епохи.

3. Робота у чернетці за планом (п. 1).

4. Самостійна робота учнів. Написання твору.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.