Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Т. Шевченко. Поема «Наймичка». Образ знедоленої жінки, розкриття її трагічної долі. Гуманістичний пафос твору, близькість його до народної творчості

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Т. Шевченко. Поема «Наймичка». Образ знедоленої жінки, розкриття її трагічної долі. Гуманістичний пафос твору, близькість його до народної творчості.

Мета: розкрити картини селянського побуту, показати жертовну любов жінки-матері, познайомити з народними звичаями, обрядами; розвивати в учнів спостережливість, уміння співпереживати, робити висновки; виховувати доброту, милосердя, співчуття до знедолених.

Обладнання: ілюстрації, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Визначити тему та головну думку твору «Великий льох».

2) Чому Шевченко назвав цей твір поемою-містерією?

3) Про що розмовляють три ворони в цій поемі? Яка суть їхньої розмови?

4) Розкрити символічний зміст образу «Великий льох».

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з учнями.

1) Пригадайте, в якому творі Шевченко змалював трагічний образ жінки-матері.

2) Коротко схарактеризуйте цей образ.

3) В чому причина трагедії Катерини?

2. Пояснення вчителя за матеріалами підручника (с. 288 — 291).

3. Переказ учнями змісту поеми «Наймичка».

4. Запитання до учнів.

1) Як потрапила Ганна до самотнього подружжя?

2) Чому вона відмовилась бути «матір’ю» на весіллі Марка?

3) Чому Ганна так довго мовчала й зважилась сказати правду лише перед смертю?

4) Чи правильно вона вчинила, як на ваш погляд? Така поведінка — вияв слабкодухості чи твердості характеру жінки?

5. Самостійна робота (за варіантами).

1) Зіставити поеми Шевченка «Катерина» і «Наймичка».

2) Визначити, що в них спільне і чим вони різняться, що нового з’явилось у жіночому образі, створеному Шевченком.

3) Обряди та звичаї в поемі.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО УЧНЯМИ МАТЕРІАЛУ

1. Як зображені автором картини народного побуту?

2. Пояснити звичаєві правила поведінки героїв твору.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до письмової роботи на одну з тем: «Не слухала Катерина ні батька, ні неньки…», «Шануйтеся, любі, в недобру годину, щоб не довелося москаля шукать», «Мої роздуми під час читання поеми «Наймичка», «Образ матері у творах Тараса Шевченка».