Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Поезія років заслання. Образи царів і поміщиків («Ще як були ми козаками…», «У Бога за дверима лежала сокира»). Мотиви боротьби («І виріс я на чужині»). Цикл віршів «В казематі», його провідні мотиви. Нескореність поета

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Т. Шевченко. Поезія років заслання. Образи царів і поміщиків («Ще як були ми козаками…», «У Бога за дверима лежала сокира»). Мотиви боротьби («І виріс я на чужині»). Цикл віршів «В казематі», його провідні мотиви. Нескореність поета.

Мета: розкрити основну думку поезій, написаних під час заслання: вираження нескореності духу поета-борця, туга за рідним краєм; розвивати вміння логічно й послідовно викладати свої думки, розуміти психологічний задум автора художнього твору; виховувати емоційне сприйняття поезії, бажання через виразне читання вдосконалювати свої творчі здібності читця.

Обладнання: підібрані ілюстрації, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

Виразне читання напам’ять уривка з поезії.

2. Обговорення відповідей на деякі питання з додатка до уроку № 44.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Учнівські повідомлення.

Повідомлення 1. Цикл «В казематі», що є своєрідним прологом до «невольничої» лірики Шевченка, складається з 13 віршів. Пізніше поет додав до цього циклу ще дві поезії. Тугою віє від поезій «Не кидай матері!», «За байраком байрак», «Чого ти ходиш на могилу?». Вірш «Косар» — роздуми про те, що смерть нікого не минає, і його «не мине, на чужині зотне, за решоткою задавить». Особливо смутно стає, коли читаєш «Ой три шляхи широкії» — одну з перлин Шевченкової лірики. (Виразне читання поезії «Ой три шляхи широкії».)

Повідомлення 2. Однак не мотиви самотності визначають загальний настрій циклу. Шевченко і тут, за ґратами, викриває насильство і гніт («Рано-вранці новобранці»), співчуває людському горю («Ой одна я, одна»), оспівує милу його серцю природу України («Садок вишневий коло хати»). Останній вірш вважається шедевром світової пейзажної лірики, для нього характерне поєднання зорових образів (садок вишневий) зі слуховими (хрущі гудуть). (Виразне читання поезії «Садок вишневий коло хати».)

Повідомлення 3. Вірш «Мені однаково…» — один з найвеличніших творів світової лірики про відданість митця вітчизні, сповідь поета перед людьми. Його основний мотив — поєднання в житті людини громадянського й особистого. Цей вірш умовно можна поділити на дві частини: 18 рядків — перша частина, останні 5 — друга. Цей невеликий за розміром вірш містить глибоку ідею воістину прометеївської самопожертви в ім’я невмирущості українського народу. (Виразне читання поезії «Мені однаково…».)

2. Пояснення вчителя за планом.

1) Заслання Т. Шевченка можна поділити на два періоди: 1847 — 1850 рр. (Оренбург, Кос-Арал) і 1850 — 1857 рр. (Новопетровська фортеця).

2) За перший період написано 100 віршів та сім поем.

3) У «невольничій поезії» переважають автобіографічні та соціально-побутові твори. («Думи мої, думи мої, ви мої єдині», «Не гріє сонце на чужині», «Немає гірше, як в неволі!», «І виріс я на чужині, і сивію в чужому краю», «В неволі, в самоті», «Заступила чорна хмара», «Заросли шляхи тернами», «Лічу в неволі дні і ночі» та ін.)

4) У поемі «Варнак» Шевченко змальовує стихійний протест селян проти панської кривди.

5) Остання «невольнича поезія» «Мій Боже милий, знову лихо!» є осудом Кримської війни, у якій загинули десятки тисяч людей.

6) Теми, пов’язані з історичним минулим України, відображено в поезіях «Іржавець», «Заступила чорна хмара», «Чернець», «Швачка».

7) Під впливом казахського фольклору написаний вірш «У Бога за дверима лежала сокира».

3. Виразне читання поезій з коментуванням. («Ще як були ми козаками…», «У Бога за дверима лежала сокира», «І виріс я на чужині», «Ну що б, здавалося, слова…».)

4. Бесіда з учнями.

1) Розкрийте смисл алегоричних образів у вірші «У Бога за дверима лежала сокира».

2) Які Шевченкові вірші періоду заслання ви вважаєте автобіографічними?

5. Виразне читання поезії «Іржавець».

6. Розповідь учителя про зміст та форму твору.

1) Причини поразки козаків Мазепи під Полтавою 1709 року.

2) Згадка про загибель українських козаків на будівництві Петербурга.

3) Війна Росії проти Швеції.

4) Суперечливе ставлення автора поезії до християнської релігії.

5) Особливості віршової форми поезії «Іржавець».

6) Чому твір має таку назву?

7. Робота з підручником.

Самостійне опрацювання розділу «Ще про жіночу недолю» з коментуванням.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.