Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Аналіз самостійно прочитаних творів Тараса Шевченка: «Тарасова ніч», «На вічну пам'ять Котляревському», «Давидові псалми», «І Архімед, і Галілей…» та ін. Значення літературної спадщини Тараса Шевченка в розвитку української літературної мови, культури

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Аналіз самостійно прочитаних творів Тараса Шевченка: «Тарасова ніч», «На вічну пам’ять Котляревському», «Давидові псалми», «І Архімед, і Галілей…» та ін. Значення літературної спадщини Тараса Шевченка в розвитку української літературної мови, культури.

Мета: розкрити неоціненне значення творів поета для нас, нащадків великого Кобзаря; розвивати мистецький смак учнів щодо поезії, образну уяву, орієнтовану на сприйняття зорових і слухових образів; виховувати любов і пошану до історії, культури, мови народу.

Обладнання: Біблія, ілюстрації, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка заповненої таблиці, коментування записів.

2. Бесіда з учнями.

1) За які досягнення Т. Шевченко був удостоєний звання академіка?

2) Як Шевченко висловився про мистецтво гравера?

3) Чи є у вашому місцевому художньому музеї роботи Шевченка?

4) Назвіть ці роботи. Що ви про них знаєте?

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання і аналіз поезій: «Тарасова ніч», «На вічну пам’ять Котляревському», «Давидові псалми», «І Архімед, і Галілей…».

2. Самостійна практична робота.

Розказати про засоби художньої виразності у віршах Т. Шевченка. (Вірш — на вибір учня.)

3. Перевірка самостійної роботи з коментуванням.

4. Пояснення вчителя за планом.

1) Значення літературної спадщини Тараса Шевченка — це передусім значення його «Кобзаря».

2) У «Кобзарі» відображено минуле й сучасне українського народу.

3) Шевченко збагатив літературну мову — її лексику, стилістику, синтаксис, морфологію, зображувальні засоби.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Вікторина «З яких творів Шевченка взято ці рядки?» (Див. додаток до уроку № 55.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до підсумкового уроку вивчення творчості Т. Шевченка.

Додаток до уроку № 56

ВІКТОРИНА «З ЯКИХ ТВОРІВ ШЕВЧЕНКА ВЗЯТО ЦІ РЯДКИ?»

Мій краю прекрасний, розкішний, багатий!

Хто тебе не мучив? Якби розказать

Про якого-небудь одного магната

Історію-правду, то перелякать

Саме б пекло можна.

(«Іржавець».)

Кати знущаються над нами,

А правда наша п’яна спить.

Коли вона прокинеться?

(«Кавказ».)

А тюрмі А люду!.. Що й лічить!

Од молдованина до фіна

На всіх язиках все мовчить,

Бо благоденствує!

(«Кавказ».)

Кругом неправда і неволя,

Народ замучений мовчить.

І на апостольськім престолі

Чернець годований сидить.

(«Єретик».)

За горами гори, хмарою повиті,

Засіяні горем, кровію политі.

(«Кавказ».)

Розкуються незабаром

Заковані люди.

Настане суд, заговорять

І Дніпро, і гори!

(«І мертвим, і живим…».)

Оживуть степи, озера

І не верстовії,

А вольнії, широкії

Скрізь шляхи святії

Простеляться: і не найдуть

Шляхів тих владики.

(«Ісаія. Глава 35».)

І на оновленій землі

Врага не буде супостата.

А буде син, і буде мати,

І будуть люди на землі.

(«І Архімед, і Галілей. «».)

І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом.

(«Заповіт».)







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.