Уроки української літератури 9 клас II семестр: Посібник для вчителя - Грабовська О. М 2011

Іван Липа. «У невідому путь». «Практичний ідеал» письменника-борця. Його життєва біографія як спалах. Притчі «дія тих, хто сам кермує власним життям». Життя - постійна боротьба, людина в ньому - борець, шлях цієї боротьби - непередбачуваний і невідомий

Всі публікації щодо:
Липа Іван

Мета: ознайомити учнів з творчістю письменника-патріота І. Липи; вчити коментувати зміст притчі, виділивши головну ідею; провести аналогії із власного життєвого досвіду; формувати усвідомлення власної готовності до життя у прекрасному, але жорстокому світі; виховувати оптимістичні почуття.

Обладнання: портрет письменника, казка «Близнята» І. Липи та інші його твори, збірка І. Липи «Тринадцять притч».

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Виразне читання віршів В. Герасим’юка.

2. Характеристика одного з віршів на основі власних асоціацій і відчуттів.

II. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.

1. Слово вчителя.

- Іван Липа (1865 — 1923), літературні псевдоніми - Петро Шелест. Іван Степовим. Народився 24 лютого 1865 р. в місті Керч. У 1888 р., після закінчення Керченської гімназії, вступив на медичний факультет Харківського університету. У 1890 р., разом зі своїми однодумцями Б. Грінченком та М. Вороним, поклявшись на могилі Т. Шевченка у Каневі до загину боротися за національне визволення українського народу, став засновником таємного товариства «Братство Тарасівців». У 1893 р. Братство було розгромлене, а І. Липа заарештований. Тридцять місяців був ув’язнений, а потім ще 3 роки жив під наглядом поліції у Керчі. У 1897 р. закінчив навчання в Казані, згодом практикував лікарем на Херсонщині і в Полтаві. У 1902-1918 рр. Липа жив і працював в Одесі. Крім лікарської практики, побудував лікарню для незаможних мешканців у Дальнику, організував видавництво «Одеська літературна спілка», видав альманах «Багаття», співпрацював з «Просвітою» та літературним товариством. У 1918 р. був призначений українським комісаром Одеси.

У 1919 р. І. Липа переїхав до Києва, де в уряді V HP став міністром віросповідань, юстиції, охорони здоров’я. За його ініціативою було зібрано перший автокефальний Собор, після якого УАП отримала самостійність і підтримку держави. У серпні 1920 р. входив до складу комісії з підготовки Конституції УНР.

З кінця 1920 р. і до останніх днів жив у Винниках біля Львова, працював лікарем. Помер 13.11.1923 р. Залишив велику літературну спадщину — повісті, оригінальні фантастичні оповідання та притчі, легенди, байки, казки для дітей. Поет і товариш І. Липи М. Вороний присвятив йому поему «Євшан-зілля».

2. Логічне завдання.

- Що об’єднує дані поняття?

Відповідь: казка І. Липи «Близнята», яку учні читали у 5 класі.

3. Слово вчителя.

- З однією з кращих казок І. Липи ви ознайомились у 5 класі, а сьогодні ми прочитаємо одну із притч І. Липи, що входить до його збірки «Тринадцять притч».

Збірка І. Липи «Тринадцять притч» є справжньою перлиною в українській літературі поч. XX ст. У найзагальніших смислах її можна співставити хіба що з притчовим доробком І. Франка «Мій Ізмагард», «Староруські оповідання». Як і Франко, в основу своїх притч І. Липа поклав гуманістичну ідею формування духовного світу людини. І як письменник, здійснив це цілком оригінальними і самобутніми засобами, використовуючи один із найдавніших жанрів дидактичної літератури. Як зазначає літературознавець Н. Шумило, володіючи узагальнюючим типом мислення, у своїх коротких новелах І Липа «в алегоричних образах відтворив вічну боротьбу світла і тьми, вольового духу і рабства в душі людини як частини Всесвіту».

У найзагальнішому вигляді притчу (як і суміжний з нею жанр загадки у фольклорі) можна зарахувати до числа малих літературних форм, які позбавлені сюжетного розвитку і передають деякий цілісний зміст, що служить моделлю для інтерпретації й осмислення класу явищ чи ситуацій. Розкриваючи певну цілісну установку, моральну норму чи просто стереотипну поведінку у певній ситуації, притча за своєю вихідною структурою є жанром високо-нормативним, що і забезпечило її функціонування в дидактичній, етологічній літературі. Як стверджує дослідник X. Удам, притча служить «ніби узагальненою» схемою, за допомогою якої читач упорядковує і трансформує свою психіку. В основі семантики притчі лежить система семантичних протиставлень, котрі створюють абстрактний і неявний мотив притчі. Цей мотив може повторюватися в рамках необмеженої кількості зовні різних подій.

4. Виразне читання притчі І. Липи «У невідому путь».

5. Стислий переказ притчі.

(Головна героїня Черепаха поволі мандрує із затишної долини на високу гору, яка видається їй найвищим втіленням досяжної мети — верхньою точкою Всесвіту. Цей шлях виснажуючий, але, на жаль, він, як це уявлялось героїні, не має кінця: адже за однією досягнутою вершиною відкривається інша… «А коли, зовсім знесилена й зневірена, стала на саме верхів’я, то побачила: холодне сонце стоїть високо-високо, світлий місяць сходить далеко- далеко, а блакить небесна аж за місяцем і за сонцем…»)

6. Евристична бесіда.

- Про що ця притча? (Про мрію, шляхи її досягнення.)

- Чи означає кінцівка притчі, що високі мрії нездійсненні, не варто й пробувати їх здійснити? Чому ви так думаєте? (Шлях Черепахи, таким чином, видається метафорою шляху кожного — своїм, і кінця йому немає.)

- Яке алегоричне значення назви притчі» (Життя — невідомий і важкий шлях, але людина має бути духовно загартована, щоб побачити усю його красу).

7. Творче завдання.

Поставте знак «"», «"» чи «=« між двома поняттями на основі прочитаної притчі І. Липи. Поясніть філософію письменника. Проведіть аналогії із власного життєвого досвіду.

(Природа домінує над людиною, покликана означити першу як необхідний ступінь розвитку духу, через який повинна пройти людська свідомість. Розвиток духу відбувається через самозаперечення і навіть самознищення, яке є необхідною умовою його постійного самотворення і самоутвердження.)

8. «Мікрофон».

Сьогоднішній урок примусив мене замислитися над…

III. Підбиття підсумків.

IV. Домашнє завдання.

Повторіть відомості про І. Липу, з’ясуйте головну ідею притчі. Підготуйтесь до контрольної роботи за розділом «З літератури XX ст







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.