Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Найкращі учнівські твори

Показ мужності, відваги запорожців у поемі „Гамалія” - І варіант - ТАРАС ШЕВЧЕНКО

У XV—XVIІ століттях турки і татари часто нападали на українські села, грабували та полонили їх.

Український народ героїчно боровся з нападниками. Особливо уславилися своєю мужністю козаки. Їх славили в народних піснях, але пройшов час і ці події знайшли відображення в творах великих письменників. Так, у своїй поемі „Гамалія” український поет Т.Шевченко звертається до героїчної теми козацьких морських походів, яку вже висвітлював і в інших своїх творах, наприклад у поезії „Іван Підкова”. Але в цій поемі автор розробляє тему людського походу більш повно. Як відомо, поетика Шевченківського „Кобзаря” багато в чому виросла з фольклору, цей вплив відчувається і в „Гамалії”. Поет скористався українськими народними думами, працями сучасників щодо морських походів.

Твір починається піснею-плачем невільників, яка нагадує народну думу. У цьому ж стилі витримано й прославлення Гамалії, й пісню козаків. Невільники співають пісню, виливаючи свою тугу за Україною, за козацькою славою. Автор наводить вражаючу деталь, яка розкриває внутрішню сутність українських вояків: „Босфор аж затрясся, бо зроду не чув козацького плачу...” Це підкреслює незламність та мужність козаків, які не знають, що таке слабкість духу, і лише туга за рідною країною та любов до неї викликають у них сльози, але це сльози справжніх героїв. Та з України на допомогу товаришам пливе отаман Гамалія з вояками.

   Реве гарматами Скутара,

   Ревуть, лютують вороги;

   Козацтво преться без ваги —

   І покотились яничари.

Козаки повертаються додому з перемогою, „пливуть співаючи”. Славлять свого ватажка.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.