Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Найкращі учнівські твори

Отаман Гамалія — ватажок козаків - І варіант - ТАРАС ШЕВЧЕНКО

У ряді своїх творів Тарас Григорович Шевченко оспівав героїчне минуле українського народу. Увагу поета привернули ті події, в яких виявилась боротьба народу за свою волю й незалежність. Шевченкова поема „Гамалія” відтворює історично правдиву картину морського походу козаків на Стамбул.

   Попереду Гамалія байдаком керує.

Куди ж веде козацький ватажок своїх побратимів, про що так глибоко замислився він, оглядаючи морські простори? Там, на протилежному березі моря, страждають у неволі славні запорожці. Захопили їх турки в полон, а Гамалія пливе визволяти своїх братів. Грізний отаман поспішає на турецький берег, і гнівні його думки:

   Ріж і бий! Мордуй невіру бусурмана!

Хоч яничари завжди вважались непереможними воїнами, але під рішучим натиском козаків відступають, а Гамалія сам кайдани розбиває й звільняє бранців. Для козака полон — найбільша ганьба, тому отаман-батько ні в якому разі не може кинути своїх орлів напризволяще.

А от до ворогів Гамалія нещадний. Він безжалісно розправляється з ними, підпалює місто, забирає турецьке добро й відправляється зі своїми хлопцями додому.

   ... пливе

   Позад завзятий Гамалія:

   Орел орлят мов стереже...

Шевченків Гамалія — не історична особа, а узагальнений образ керівника козацького морського походу. Це герой, який живе інтересами козацтва, справжній патріот своєї Батьківщини, „отаман завзятий”.