Зображення моральної вищості трудівників над зарозумілими панами - 8 клас - СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ

Найкращі учнівські твори

Зображення моральної вищості трудівників над зарозумілими панами - 8 клас - СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ

Тема безперечної вищості простого люду, переваги народної моралі над панською розкрита у творчості багатьох українських письменників-демократів. Розмірковує над нею і С. Руданський.

Гостро і дотепно викриває письменник звироднілість і брутальність купців у співомовці „Добре торгувались”. За допомогою контрасту автор протиставляє почуття власної гідності чумака і дурість та грубість купців, що висміюють працьовиту людину з народу.

Про перевагу народної моралі над панською говорить С. Руданський і у вірші „Наука”. В основу композиції твору автор поклав антитезу — повчання матері та наука батька під час проводів сина „у світ”. Обидва хочуть дитині добра, але бачать його по-різному. Мати мріє, щоб син жив легко і багато, порівнявся з панами та розпрощався з нужденним життям і важкою працею на полі батьків. Заради цього вона вмовляє сина прислужувати панам:

   Ти склони себе,

   Як билиночку,...

   Простягни себе,

   Як рядниночку.

Зовсім інша наука батька. Він впевнений, що людина народжується для праці. А ледарів та тих, хто використовує працю інших, називає трутнями. Забороняючи синові вклонятися їм, батько, виряджаючи дитину „у світ на оглядини”, наказує:

Ти усе пізнай...

   Тоді з світом ти

   Порівняєшся,

   В добрі-розумі

   Закупаєшся.

На мою думку, тільки чесно виконуючи свої обов“язки, своєю працею роблячи користь іншим, людина проживає свій вік недаремно. У цьому полягає перевага народної моралі над панською.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.