Відображення прагнень народу до національної самостійності, до волі в поемі „Мойсей” - 10 клас - ІВАН ФРАНКО

Найкращі учнівські твори

Відображення прагнень народу до національної самостійності, до волі в поемі „Мойсей” - 10 клас - ІВАН ФРАНКО

   Люди, люди! Я ваш брат,

   Я для вас рад жити,

   Серця свого кров 'ю рад

   Ваше горе змити.

   І. Франко

Поема „Мойсей” — один з найкращих творів І. Я. Франка. За жанром — це філософська поема. Вона була написана у 1905 році, на початку революції в Росії, коли народ піднявся на боротьбу проти гнобителів.

У передмові до твору Франко зазначав: „Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм народом. Ця поема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні”.

Мойсей присвятив усе своє життя служінню народові, закликав людей скинути тягар рабства, боротися за кращу долю. І впродовж сорока років водив людей по пустелях, терпів страждання виснажливого походу, щоб знайти землю для свого народу, відродити його. Але люди в рішучу хвилину відвернулися від нього. Темою поеми є смерть Мойсея як пророка, не визнаного своїм народом.

У „Пролозі” до поеми виявляється полум'яний патріотизм поета, любов до рідного народу, віра в його світле майбутнє:

   Народе мій, замучений, розбитий,

   Мов паралітик той на роздорожжу,

   Людським презирством, ніби струпом, вкритий!

Поет звертається до пригнобленого народу, тривожиться, що наступні покоління будуть соромитися своїх батьків. Він страждає від того, що століття гніту витравили в українців найкращі національні якості й прищепили „укриту злість, облудливу покірність” сусідам, які їх скували й накинули ярмо рабства. Якщо перша частина „Прологу” сповнена болю, то друга має бадьору, упевнену інтонацію. Уже немає й сумніву, що рабство дочасне, що час визволення й суверенності України неминучий: „Та прийде час, і ти огнистим видом засяєш у народів вольних колі, труснеш Кавказ, впережешся Бескидом, покотиш Чорним морем гомін волі, і глянеш, як хазяїн домовитий, по своїй хаті і по своїм полі”.

Спів цей Франка, „хоч тугою повитий, та повний віри”.

У поемі „Мойсей” Франко висловив найзаповітніші мрії і сподівання свого народу. І ці сподівання справдилися. Як і вірний пророк Мойсей, Великий Каменяр не встиг ввійти в неї, але проклав шлях до вимріяної країни.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.