Всі публікації щодо:
Франко Іван

Твір з української літератури

Відображення прагнення народу до національної самостійності, до волі в поемі І.Я. Франка Мойсей

Поетична творчість І.Франка - видатне явище в українській літературі. Воно вражає обширом та глибиною зображення життя й душі народу.

Франко любив свій народ, вболівав за долю України, вірив у світле майбутнє українського народу, який боровся за самостійну державність. Все життя письменника - боротьба за єдність держави, за свій народ.

І саме в поемі “Мойсей“, яка є вершиною в літературній

спадщині Каменяра, поет осмислює історичну долю, українського народу, трагічні шляхи його життя, відображає його прагнення до національної самостійності, до волі.

“Мойсей“ - то залишений у спадщину “духовний заповіт“ митця своему народові. Це твір про українців і про Україну.

Поет розповідає нащадкам про історичну долю предків:

   Народе мій, замучений, розбитий,

   Мов паролітик той на роздорожжу,

   Людським презирством, ніби струпом вкритий!

   Твоїм будущим душу я тривожу...

Франко усвідомлює, що не може довіку бути в рабстві народ. Він дивується, що народ не вірить у свої сили, по-рабськи підкоряється, не має сили духу. Запитує митець: “ Невже дух рабства і внутрішня пустота залишаться назавжди?“

Поет стверджує віру у силу народу. Переконання його в тому,

що народ не зупиниться не перед якою силою на шляху до боротьби, до революції.

Зневіряється люд у словах і діяннях пророка: “Набрехали пророки! У пустині нам жить і вмирать! Чого ще ждать? І доки?“ Лише після смерті Мойсея люди зрозуміли істинність його дій. З народу легковірого й некерованого він стає народом-силою, яка легко змітає зі свого щляху всі перешкоди.

Щоб продовжити шлях до свободи, народ обирає собі нового вождя з народу і в невдовзі досягає обіцяної пророком землі.

Ми вже бачимо народ єдиний у своїх прагненнях до свободи рідного краю, яку заповіли їм предки, народ-переможець. Ніщо не може спинити революціного руху народу-велетня, бо він є творцем історії. Історія не стоїть на місці, тому народ не має права на спокій, бездіяльність.

Франко вірить в історичну перспективу українського народу:

   Та прийде час і ти огнистим видом

   Засяєш у народі вольнім колі,

   Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом,

   Покотиш Чорним морем гомін волі

   І глянеш як хазяїн домовитий,

   По своїй хаті і по своїм полі.

Поемою “Мойсей“ Іван Франко будив національну самосвідомість, піднімав з рабства народ, надихав його на боротьбу і віру.

Нам заповів Каменяр збудувати Українську державу, що “буде рівною в Європі, і в світі буде мати своє місце“. Так бережімо ж дух національного відродження!На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.