Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Українська література - розробки уроків
Образ матері у творчості українських поетів
Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури
Всі публікації щодо:
Літературознавство
Мета: дослідити особливості тематики жіночої долі у творчості українських поетів; розкрити ідейно-художній зміст вивчених поезій; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічність у мисленні, творчу уяву; вміння виважено і ґрунтовно висловити власні думки, спостереження; виховувати повагу до української жінки, риси чуйності, доброти, людяності, зневажливе ставлення до підступництва, зради.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрети Т. Шевченка, В.Симоненка, А.Малишка, українські рушники, текст творів, плакат «Моя мама найкраща», фото матерів
І. Організаційний момент
Добрий день, у нас сьогодні присутні гості, привітайтесь будь ласка з ними, посміхніться гостям, посміхніться один одному, і з позитивним настроєм налаштуйтесь на урок.
Звучить фон пісня Раїси Кириченко «Мамині руки»
«У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Буває, іноді дивлюся,
Дивуюсь дивом, і печаль
Охватить душу; стане жаль
Мені її, і зажурюся,
І перед нею помолюся,
Мов перед образом святим
Тієї Матері Святої,
Що в мир на Бога принесла...
Саме цими рядками Т. Шевченка хочеться розпочати сьогоднішній урок позакласного читання, який присвячений всім матерям. Здається, до слів нашого пророка вже нічого додати, але це не так.
Майже кожен український поет оспівував у своїх творах цей неосяжний, я б навіть сказала космічний образ матері, а отже образ любові і життя.
ІІ. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі літературно-музичної композиції.
Тема сьогоднішнього уроку: Образ матері в творчості українських поетів.(написати на дошці)
Діти, скажіть мені, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(дізнатися більше про поетів, почути цікаву інформацію, послухати пісні про маму, покращити настрій)
Вчитель. Всіх нас породила жінка — мати.
Тому всі свої гарячі почуття, всю свою ніжність, турботу і безмежну любов ми віддаємо кому ? (матерям.) Уклоняємось доземно всім, хто носить це святе і чисте ім я — ненька.
Для кожного своя мама — найкраща. Правда?
ІІІ. Основна частина
Завдання «Подаруй серце»
Зараз у вас є нагода довести думку, що ваша матуся найкраща у світі. Для цього ви повинні на аркушах у вигляді серця написати найголовніші якості чи риси характеру притаманні вашій мамі і прикріпити серця на плакаті «Моя мама найкраща» поряд з фото своєї мами, коментуючи свої записи.(учні записують, виходять до дошки і прикріпляють) .
- Я хотіла б почути з творчістю яких українських поетів ви ознайомилися в цьому навчальному році. (А. Малишко , В. Симоненко, Т. Шевченко)
- Які завдання ви виконували вдома? (підготували реферати, принесли книги з домашньої бібліотеки, читали вірші про маму, повторювали прислів»я та приказки, підготували легенди)
- Хто хоче ознайомити товаришів із змістом свого повідомлення?
- Учень читає легенду «Материнські сльози»
Лише сніг зійде, а на луках, на горбах, понад стежками з'являються маленькі білі квіточки. Люди називають їх материнськими сльозами і склали таку легенду.
Колись, дуже давно, на наш край нападали татари. В одному селі жила бідна вдова. Мала вона трьох синів-козаків - один другого кращий. Уже повиростали вони, і думала мати, що невісток приведуть, поміч буде. Але не так сталося, як гадалося. Чорною хмарою посунула на Україну татарська орда. Пішла та сила вгору по Дністру аж під Карпати грабувати народ і в ясир забирати: хлопців-молодців на галери, а дівчат - для гаремів ханських та султанських.
Зібралися три сини тієї вдовиці на татарву йти. Попросили в матері благословіння, поклонилися громаді, взяли мечі, осідлали коней вороних і поїхали з побратимами на рать.
Люта січ була, бо й не рівними сили були. На одного козака по п'ять зайд сунуло. Та відступили татари, бо багато бусурманських голів лишилося над Дністром.
Поверталися з перемогою хлопці додому по білому снігу, що випав після битви. Радісно зустрічали їх. Але для матері-вдови принесли вони сумну звістку: її два сини впали у лютій січі, а третього, порубаного, забрали татари з собою.
Боса і простоволоса бігла мати по білому снігу за третім сином і тяжко голосила. Гіркі сльози рясним дощем падали з очей. Від них танув білий сніг. Де впала сльозина, там розквітала маленька квіточка.
Назвали люди ці квіточки материнськими сльозами. А ще їх маргаритками називають.
Вчитель. Мама… Найтепліше, найсвятіше слово для кожної людини. Мама — це символ любові і ласки, ніжності і найвірнішого кохання. І тому не дивно, що найтепліші, найщиріші слова присвячують письменники і поети матерям. І образу матері як вічному уособленню безкорисливої любові і відданості. Як на ті чорнобривці погляну, Бачу матір стареньку, Бачу руки твої, моя мама, Твою ласку я чую, рідненька, чуєш пісню на слова Миколи Сингаївського, і серце наповнюється приємним щемом. На плечі матері лягає важкий тягар відповідальності за своїх дітей, за те, щоб вони виросли справжніми людьми. Одною з наскрізних тем в творчості А.Малишка тема матері. Образ рідної неньки зливається в поезії Андрія Самійловича з іншим найдорожчим образом — образом України. Завжди, коли поет пише про те, що. найдорожче його серцю, він згадує матір:
Тебе, маленьку, сивувату, дано навіки пронести, — писав поет іще в 30-ті роки в поезії «Материнська».
- Хто підготував повідомлення про образ матері в творчості А.Малишка?
Учень зачитує повідомлення про образ матері в творчості А.Малишка
Мама… Найтепліше, найсвятіше слово для кожної людини. Мама — це символ любові і ласки, ніжності і найвірнішого кохання. І тому не дивно, що найтепліші, найщиріші слова присвячують письменники і поети матерям. І образу матері як вічному уособленню безкорисливої любові і відданості.
Як на ті чорнобривці погляну, Бачу матір стареньку, Бачу руки твої, моя мама, Твою ласку я чую, рідненька,
чуєш пісню на слова Миколи Сингаївського, і серце наповнюється приємним щемом. Це моя найулюбленіша пісня про матір. На плечі матері лягає важкий тягар відповідальності за своїх дітей, за те, щоб вони виросли справжніми людьми. Одною з наскрізних тем в творчості А.Малишка тема матері. Образ рідної неньки зливається в поезії Андрія Самійловича з іншим найдорожчим образом — образом України. Завжди, коли поет пише про те, що. найдорожче його серцю, він згадує матір:
Тебе, маленьку, сивувату, дано навіки пронести, —писав поет іще в 30-ті роки в поезії «Материнська». Його поезії «Мати», «Сиділа мати, ніби груша дика», «Мамо, я хочу ще поговорити з вами», поема «Сини» — це данина подяки й любові поета священній пам’яті Матері. Та з—поміж скарбів виділяється «Пісня про рушник», сповнена чаруючої ніжності й простоти, задушевності й безмежної любові. Вона невелика за розміром. І слів про матір, сказано, власне, небагато. Але образ її зігрітий синівським почуттям, яскравий і живий. Скільки мати ночей не доспала, співаючі синові «Котка», тримаючи руку на його чолі, турбуючись про його долю, вишиваючи рушник на дорогу — бо ж знала, що рано чи пізно покличе сина великий світ. Інший поет, Дмитро Павличко, на все життя зберіг «готочок старого полотна» і «вишите… життя на ньому». Колись, проводжаючи в далеку дорогу, дала йому мати вишивану сорочку як заповіт вірності рідній землі. А як не згадати великого Тараса Шевченка! Жінка, жіноча доля займали в його творчості одне з провідних місць. І слова, винесені в назву твору, говорять про безмежне трепетне почуття до Матері, що дає життя, матері, що є символом добра на землі, Багато поезій присвятив матері і Борис Олійник. Яскраво і високохудожньо розкрита тема любові до матері, непоправного болю утрати, вірності її світлій пам’яті у вірші «Мамо, вечір догоря.,.». Яскраві метафоричні образи вживає поет, щоб оспівати безсмертя матері, а відтак і безсмертя всього роду:
Там, де ти колись ішла. Тиха стежка розцвіла Матіолою вечоровою, Житом-долею світанковою, Дивом-казкою, Юним соняхом, Сива матінко, Сиве сонечко.
А.В.Симоненко поєднав два вічні символи любові — Вітчизну і Матір у вірші «Лебеді материнства»:
Можна вибрать друга і по духу брата, Та не можна рідну матір вибирати, Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину.
У відданості Матері і Вітчизні — синівське щастя і сила.
А зараз прозвучить пісня на слова Василя Симоненка «Лебеді материнства» у виконанні Квітки Цісик.
Ще з давніх- давен люди шанували батьків, приділяли велику увагу сім ї та родині. Про це йдеться в українській народній творчості, а саме в українських прислів ях та приказках.
Ми з вами пограємо у гру
Гра «Знайди пару» .
На доші веселкова квітка, на пелюстках якої написано частину прислів’я, ваше завдання відшукати пару, тобто продовження або початок прислів’я.
Взявшись за руку прочитати прислів’я і пояснити значення.
- Які ще прислів’я та приказки вам відомі (діти по черзі зачитують по 2-3 прислів’я .
· Дитина плаче, а матері боляче.
· Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоре розтане.
· Матері кожної дитини жаль, бо котрого пальця не вріж, то все болить.
· Матері своїх дітей жаль, хоч найменшого, хоч найбільшого.
· Мати б'є, то не болить, а мачуха як подивиться, то й на душі холоне.
· Мати одною рукою б'є, а другою гладить.
· Матір ні купити, ні заслужити.
· Мене мати цілий вік дурила: Казала «битиму», та й не била.
· На світі знайдеш усе, крім рідної матері.
· На сонці тепло, а біля матері добре.
· Нема того краму, щоб купити маму.
· Нема у світі цвіту цвітішого над маківочки, нема ж і роду ріднішого над матіночки.
· Одна мати вірна порада.
· Рідна мати високо замахує, а помалу б'є.
· Сліпе щеня і те до матері лізе.
· У дитини заболить пальчик, у матері — серце.
· У кого є ненька, у того й голівонька гладенька.
· У кого є ненька, у того й голівонька гладенька.
Вчитель. Кожен із нас згадує своїх матерів де б він не був, куди б не закинула його доля, з теплотою, любов ю, ніжністю і трепетом в душі.
Сьогодні, враховуючи складну ситуацію на сході нашої країни, безліч українських сімей чекають своїх синів із зони АТО, де хлопці захищають нашу Батьківщину.
Учениця читає вірш «Мати молиться сину»
Зупиніться поети, чекайте, не треба
Мати вийшла на ганок
І дивиться в небо
Мати дуже висока
Древніша од космосу
На плечі в неї райдуга гнеться коромислом
Приймачі підбадьорливо сиплють прогнози
Мати мовчки ковтає просолені сльози
Мати вірить не дуже професорським викладам
Ще ж немає од сердця
Точнішого приладу
І тривога їй кригою падає на серце
- А як з космосу чорного син не повернеться?
О, тоді він для хлопців одвічною зіркою
Будуть пафосні вірші і поклики в збірках
Будуть довгі романи,
Й поеми, як ринви
Лиш ніколи не буде
У матері сина.
І тому вона йде за село на околицю
і стає на коліна і небові молиться
Та не супте ви брів,
І не кваптесь осінньо.
Мати молиться в небо
На рідного сина.
Послухайте пісню у виконанні Раїси Кириченко «Балада про синів»
ІV. Підсумок уроку. Оцінювання.
З давніх-давен ведеться, що мати нерозривно пов’язана з українським символом — рушником. Давайте разом з вами пригадаємо, де в побуті використовується рушник.
Відповіді дітей:
- як витвір мистецтва
- вручають на весіллі молодятам
- на ньому вручають хліб-сіль
- випускникам роблять рушникові ворота на щасливу долю
- при народженні дитини, маля загортали у рушник, щоб воно росло здоровим
Зараз ми з вами відпочинемо, сядьте зручніше, розслабтеся , ми будемо співати разом з гуртом «Задністряночки» пісню «Виший, мамо, мені сорочку»
Діти, давайте разом з вами підведемо підсумок нашого уроку і скажемо, як ми повинні ставитися до матерів:
Поважати
Любити
Допомагати
Вірити
Не засмучувати
Не залишати
Не забувати
Давайте повернемося до очікуваних результатів.
Чи отримали ви від уроку те, на що сподівалися.
- Мені сподобалися пісні.
- Я дізнався нове про творчість Т.Шевченка.
- Мені було цікаво послухати пісню «Лебеді материнства»
- Мене вразив вірш.