Всі публікації щодо:
Франко Іван

Українська література 10 клас - Хрестоматія - 2018

Іван Франко (1856-1916) - ТИТАН ДУХУ Й ДУМКИ

image10

Іван Франко був одним із перших професійних письменників, які заробляли собі на хліб пером. Особливе значення мав для письменника розпорядок робочого дня: лягав він пізно, а вставав найпізніше о 9-й ранку.

Виходив на прогулянку, після чого брався до термінової роботи, без перерви невтомно міг працювати 5-6 годин. Близько 10-11-ої години Франко робив мандрівку від своєї хати до вул. Чарнецького, на якій розташована редакція “Літературного вісника”. Там він здебільшого проводив цілий день, редагуючи й коригуючи рукописи, беручи участь у засіданнях. Часто ходив по дорозі в бібліотеку “Осоленеум” або Народного дому. Близько 14-ої години І. Франко повертався додому на обід. Післяобіднього відпочинку він не визнавав. Писав здебільшого до 16 17-ої години, тоді знову повторював свій шлях або по вулиці Баторія, на якій розташовані букіністичні книгарні. Там Франко любив затримуватися. Коли мав вільну хвилину, відвідував кав’ярні: спершу — Шнайдера, тоді — “Монополь”. Туї перечитував газети й журнали, виписував факти, іноді починав статтю, пив каву, бесідував із знайомими. Надвечір І. Франко повертався додому. Нічною порою йому найкраще працювалося. Вечірня праця його тяглася до 1-2-ої години ночі.

І. Франко ніколи не сідав до писання із пером у руці. Коли думка визрівала, він, ідучи вулицею чи ходячи по кімнаті, висвистував собі наперед всілякі строфічні мелодії, щоб знайти відповідну форму. Знайшовши, вкладав у неї слова, мугикаючи так довіо, поки не одержував цілої строфи і поки не починала вона, як казав сам поет, співати. Відтак добирав кращих рим. Потім брав папір і записував готове строфу за строфою. За тиждень чи два повертався до написаного й аж тоді правив твір. Часто творив під впливом народних мелодій.