Хрестоматія з літературного читання для 3 класу - Біскуп Н. М. 2014

Іван Франко
Літературні казки
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Український геній ІВАН ФРАНКО здобув визнання не лише на батьківщині, а й далеко за її межами. Родом із с. Нагуєвичі Дрогобицького р-ну на Львівщині. Діяльність цього митця була надзвичайно різноманітною. Він писав вірші й прозу, перекладав з багатьох мов світу, був ученим, громадським і політичним діячем. Саме тому його називали «академією в одній особі».

Особливе місце у творчості Франка посідають твори для дітей. Він написав близько п’ятдесяти казок, двадцять з яких увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили». Автор зазначав: «Оці байки, що зібрані в тій книжечці, то старе народне добро». Справді, більшість творів збірки мають за основу народні казки — російські, сербські, грецькі, індійські. Водночас усі вони пройняті щирим українським духом. Адже «на чужий позичений рисунок» Франко, за власним висловом, «наклав наші українські кольори».

ЛИСИЧКА І ЖУРАВЕЛЬ

Лисичка з Журавлем дуже заприятелювали. От Лисичка і кличе Журавля до себе в гості:

— Приходь, Журавлику! Приходь, любчику! Чим хата багата, тим і вгощу.

Іде Журавель на прошений обід, а Лисичка наварила кашки з молочком, розмазала тоненько по тарілці та й поставила перед Журавлем.

— Призволяйся, не погордуй. Сама варила.

Журавель стук, стук дзьобом — нічого не спіймав.

А Лисичка тим часом лиже та й лиже кашку, аж поки сама всієї не з’їла. А коли кашки не стало, вона й мовить:

— Вибачай, кумочку, більше не маю чим угощати.

— Спасибі й за те, — пісним голосом промовив Журавель. — А ти б, Лисичко, до мене завтра в гості прийшла.

— Добре, Журавлику, прийду, чому не прийти, — каже Лисичка.

Другого дня приходить Лисичка, а Журавель наварив м’яса, буряків, квасольки, картопельки. Покришив дрібненько, склав у високий глечик з вузькою шийкою та й поставив на столі перед Лисичкою.

— Їж, кумонько. Не погордуй, люба моя, — припрошує Журавель.

Нюхає Лисичка — смачно пахне. Встромляє голову в глечик — не йде голова. Пробує лапкою

— не витягне. Крутиться Лисичка, скаче навколо глечика, а Журавель їсть собі шматочок за шматочком, поки всього не виївВибач, любонько, — каже, випорожнивши глечика, — чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає.

Розсердилася Лисичка, не подякувала за гостинність. Вона, бачите, думала, що на цілий тиждень наїсться, а тут прийшлося додому йти, облизня спіймавши. Відтоді й зареклася Лисичка з Журавлем приятелювати.

- Прочитай, як Лисичка запрошувала Журавля в гості. Чи щирими були її слова? Доведи свою думку.

- Як Лисичка поводилася зі своїм гостем під час обіду? Як ти оцінюєш її дії?

- Як Журавель пригощав Лисичку? Чому він так робив?

- Чому розпалася дружба Лисички й Журавля? Чи схвалюєш ти їхню поведінку? Поясни свою відповідь.

- Як ти гадаєш, на чиєму боці автор? Обґрунтуй свою думку.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.