Хрестоматія з літературного читання для 3 класу - Біскуп Н. М. 2014

Михайло Пришвін
Науково-художні твори
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

МИХАЙЛО ПРИШВІН (1873 - 1954) походив із збіднілої купецької сім’ї в Орловській губернії. Захоплення етнографією й фольклором приводить до рішення подорожувати по Півночі (Олонець, Карелія, Норвегія). Письменник знайомиться з побутом і мовленням жителів півночі, записує розповіді, передаючи їх у своєрідній формі шляхових нарисів (книги «У краї неляканих птахів», «За чарівним колобком»). Поступово він стає відомим у літературних колах. Створив серію мисливських і дитячих оповідань, які пізніше ввійшли в книгу «Календар природи». Побував на Далекому Сході, у результаті чого з’явилася повість « Жень-Шень». Михайло Пришвін помер у Москві.

ЇЖАК

Раз ішов я по березі нашого струмка і під кущем зауважив їжака. Він теж помітив мене, згорнувся і затукав: тук-тук-тук. Дуже схоже було, ніби далеко їхав автомобіль. Я доторкнувся до нього кінчиком чобота — він сердито пирхнув і піддав своїми голками в чобіт.

- А, ти так зі мною! — сказав я і кінчиком чобота зіпхнув його в струмок.

Миттєво їжак розвернувся у воді і поплив до берега, як маленька свиня, тільки замість щетини на спині були голки. Я взяв паличку, скотив нею їжака в свій капелюх і поніс додому.

Мишей у мене було багато. Я чув — їжачок їх ловить, і вирішив: нехай він живе у мене і ловить мишей.

Так поклав я цей колючий клубок посеред підлоги і сів писати, а сам краєм ока все дивлюся на їжака. Недовго він лежав нерухомо: як тільки я затих біля столу, їжачок розвернувся, озирнувся, туди спробував йти, сюди, вибрав собі нарешті місце під ліжком і там абсолютно затих.

Коли стемніло, я запалив лампу, і — здрастуйте! — їжачок вибіг під ліжка. Він, звичайно, подумав на лампу, що це місяць зійшов в лісі: при місяці їжаки люблять бігати по лісових галявинкам.

І так він пустився бігати по кімнаті, уявляючи, що це лісова галявина.

Я взяв трубку, закурив і пустив біля місяця хмаринку. Стало зовсім , як у лісі: і місяць і хмара, а ноги мої були як стовбури дерев і, напевно, дуже подобалися їжакові: він так і нишпорив між ними, нюхаючи і чухаючи голками задники моїх чобіт.

Прочитавши газету, я впустив її на підлогу, перейшов в ліжко і заснув.

Сплю я завжди дуже чуйно. Чую-якийсь шелест у мене в кімнаті. Черкнув сірником, засвітив свічку і тільки помітив, як їжак майнув під ліжко. А газета лежала вже не біля столу, а посередині кімнати. Так я і залишив горіти свічку і сам не сплю, роздумуючи:

«Навіщо це їжакові газета знадобилася?» Скоро мій мешканець вибіг з-під ліжка — і прямо до газети; закрутився біля неї, шумів, шумів, нарешті, ухитрився: надів собі якось на колючки куточок газети і потягнув її, величезну, в кут.

Тут я і зрозумів його: газета йому була, як у лісі сухе листя, він тягнув її собі для гнізда. І, виявилося, правда: незабаром їжак весь обернувся газетою і зробив собі з неї справжнє гніздо. Скінчивши цю важливу справу, він вийшов зі свого помешкання і зупинився проти ліжка, роздивляючись свічку-місяць.

Я підпустив хмари і питаю:

- Що тобі ще треба? Їжачок не злякався.

- Пити хочеш?

Я встав. Їжачок не біжить.

Взяв я тарілку, поставив на підлогу, приніс відро з водою і то наллю води в тарілку, то знову виллю у відро, і так шумлю, ніби це струмочок хлюпоче.

- Ну йди, йди, — кажу, — бачиш, я для тебе і місяць влаштував, і хмари пустив, і ось тобі вода ...

Дивлюся: ніби рушив вперед. А я теж трохи посунув до нього своє озеро. Він рушить, і я подамся, та так і зійшлися.

- Пий, — кажу остаточно. Він і залакав. А я так легенько по колючках рукою провів, ніби погладив, і все примовляю:

- Хороший ти, малий, хороший!

Напився їжак, я кажу:

- Давай спати. Ліг і задув свічку.

От не знаю, скільки я спав, чую: знову у мене в кімнаті робота.

Запалюю свічку, і що ж ви думаєте? Їжачок біжить по кімнаті, і на колючках у нього яблуко. Прибіг у гніздо, склав його там і за іншим біжить у кут, а в кутку стояв мішок з яблуками і завалився. Ось їжак підбіг, згорнувся близько яблук, смикнувся і знову біжить, на колючках інше яблуко тягне в гніздо.

Так от і влаштувався у мене жити їжачок. А зараз я, як чай пити, неодмінно його до себе на стіл і то молока йому наллю в блюдечко — вип'є, то булочки дам — з'їсть.

- Яка пригода трапилася з автором на березі струмка?

- Прочитай, як поводився їжак у воді.

- Знайди у тексті слова, які описують дії їжачка в кімнаті.

- До яких хитрощів вдався оповідач, щоб їжачок призвичаївся до нових умов?

- Які речення можуть розповісти про ставлення автора до нового співмешканця ?

- Чому, як ти думаєш, їжачок прижився у кімнаті?

- Склади стислу розповідь про те, як ставився до їжачка автор.

- Які цікаві епізоди ти хотів би проілюструвати?

- Чого навчає це оповідання ?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.