Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Михайло СТЕЛЬМАХ

Михайло Стельмах народився в селі Дяківці на Вінниччині. Дитинство його припало на тяжкі роки громадянської війни, руїни, голоду. Мати, Ганна Іванівна, пробудила в синові любов до природи. Великий вплив на нього мали також батько, дід Дем'ян, колишній кріпак, а особливо бабуся, яку він дуже любив. Про все це через багато років розповість письменник в автобіографічних повістях „Гуси-лебеді летять“ та „Щедрий вечір“.

„Якось я швидко, самотужки, — згадував пізніше письменник, — навчився читати і вже, на мої дев'ять років, немало проковтнув добра і мотлоху, якого ще не встигли докурити в моєму селі“. Та найбільше його захопили дві книжки — „Кобзар“ Тараса Шевченка і „Тарас Бульба“ Миколи Гоголя. Перші літери хлопчик вивів виструганою з кленової гілочки ручкою і бузиновим чорнилом.

У дев’ять років його віддали до школи. Оскільки на той час вмів уже читати і писати, відразу прийняли до другого класу. На всю родину Стельмахів були одні чоботи, тому, траплялося, батько носив сина до школи на руках, загорнувши у якусь теплу одежину.

Михайло Стельмах вчився у школі колгоспної молоді, потім очолив бригаду з колишніх наймитів — але мріяв стати вчителем. І в 1933 році перший у своєму селі закінчив педінститут. Учителював у школах Поділля, збирав усну народну творчість, пробував писати — спочатку вірші.

Другу Світову війну зустрів рядовим у лавах Радянської Армії.

За участь у боях з гітлерівськими загарбниками його нагороджено орденом і чотирма медалями.

У післявоєнні роки М. Стельмах пише вірші і романи, п’єси і кіносценарії, повісті і статті. Але найбільше він відомий як автор романів, у яких відтворив історію українського села („Хліб і сіль“, „Кров людська — не водиця“, „Велика рідня“, „Дума про тебе“, „Правда і кривда“).

Є у Михайла Стельмаха твори і для наймолодших читачів: „Жнива“, „Колосок до колоска“, „У сестрички дві косички“, „В їжаковому вітряку“, „Як журавель збирав щавель“, „Маленька Оленка“, „Бурундукова сім’я“, „Заячий секрет“, „Цапків урожай“, „Чорногуз приймає душ“, „У бобра добра багато“ та інші.
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.