Український дитячий фольклор. Фольклор народів світу. Хрестоматія - Частина І - Федотова С. О. 2015


Замовляння

Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Фольклор

Замовляння - найпотаємніший, найархаїчніший жанр української культури. Замовляння - молитва, в основі якої закладена віра давньої людини у магічну силу слова, дії, в одухотвореність (магію) природи. Не магічних зон для давньої людини не було. Все є магією. Замовляння - це магічні слова, які за народними уявленнями можуть впливати на реальні життєві прояви.

Зібрання замовлянь - це молитвослов язичництва.

Замовляння існували не лише у чистому вигляді. Є численні замовляння, закликання у колискових, колядних, купальських, веснянках, жниварських, весільних, похоронних та інших обрядових піснях. Всі замовляння - це зведення язичницьких молитов. Це своєрідний «требник» давнього слов’янина, своєрідний діалог Людини з Космосом.

Дослідники первісної культури людства довели, що чим давніша культура, то в ній частіше зображається: звір, а не людина; мертвий, а не живий. Первісна свідомість взагалі більше зосереджується на нелюдському: на світі духів і тотемних тварин (тотем - слово із мови індіанців, означає «його рід»; вид тварин, рослин, або предмети неживої природи, які у родових общинах ставали об’єктом релігійного поклоніння) на знаках природних сил і стихій. Людське не те що не зображається - воно поглинуте «не людським», «звіриним», «природним», «космічним». Зображається найбільш значиме. А найбільш значиме для стародавньої людини - це найбільш впливове. Могутнє. Повновладне. Це звір, жінка, мертвий.

Мертвий могутніший від живого: духи предків забезпечують добробут родові своїх живих нащадків, - не навпаки. Звір могутніший від людини: від наявності звіра залежить існування людини, - не навпаки. Жінка могутніша від чоловіка: вона дає відродження та примноження життя; роль чоловіка довгий час або не усвідомлюється зовсім, або вважається супутньою, другорядною. Нарешті, мертвий, жінка, звір ближчі до природних першопочатків: мертвий - тому що він «повернувся» в землю, ліс, небо (варіанти змінювались): звір або птах - тому що вони одвічно там живуть; жінка - тому що її біологічні цикли наочно збігаються з «місячним», місяцевим космічним ритмом, і тому, що саме вона не менш наочно носить в собі й «повертає» у світ живих - живе життя, дитину.

Досить хоча б побіжно проглянути тексти замовлянь, щоб переконатися: у них діє та сама закономірність. До мертвих, звірів, жіночих істот у замовляннях звертаються частіше, ніж до їхніх антиподів.

1. Як голубу без очей, так би тобі, раба Божа Марія, за мною без ночей.

2. Щоб тебе за мною так пекло, як пече той віск! Щоб твоє серце за мною так топилося, як топиться той віск, і щоб ти мене тоді покинув, коли найдеш той віск!

3. Сонечко, ясне, красне, освіщаєш гори, долини, освіти моє личко, щоб моє личко було ясне-красне, як сонечко

4. - Позбавлю я росу, а збавлю з жінок, з панів повагу, з попів пиху, з парубків гордість, а з дівок красу.

5. На морі, на окіяні стояло дванадцять дубів, на тих дванадцяти дубах сиділо дванадцять соколів, крилами розмахали, хвостами перелоги розмітали.

6. Місяцю-Маю, чогось я тебе спитаю?

- Чи болять у мерця зуби?

- Ні, не болять, не щемлять.

- Щоб же не боліли і не щеміли у рожденного, хрещеного раба Божого Івана.

7. В неділю рано Пречиста Діва плугом небо орала, руту сіяла. Рута не зійшла, щоб кров не йшла.

8. Як ці береги не стрічаються, так щоб нарождений молитвений Іван не стрічався з хмільним вином.

9. Іди, іди, дощику, зварю тобі борщику! Чи на дощ, чи на сонечко, одчини, Боже, віконечко! Дай, Боже, дощик цебром, відром, дійницею.

10. Морозе, Морозе! Іди до нас вечеряти, та не морозь ні ягнята, ні телятка, жита і пшениці, і всякої пашниці.

11. За горами, за ріками там ми спать лягали, матір Божа в головах. Ісус Христос у ногах, ангели-хранителі по боках - хранять мою душу до самого ранку од ножа, од меча, од лихого чоловіка.

12. Смерку, смерку! Замикаєш засіки і башти, - замкни моїм ворогам роти, щоб проти мене, новорожденого, молитвеного і хрещеного раба Божого Івана, рота не роззявляли і язика не обернули, худого слова не приговорили.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.