Всі публікації щодо письменника:
Українка Леся

-

Українська література 10 клас (профільний рівень) - О. І. Борзенко - Ранок 2018

Мелодія весни (Стояла я і слухала весну...) - Леся УКРАЇНКА (1871-1913) - УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА кінця XIX - початку XX ст.

Назва „Мелодії” вказує на особливу роль музичного елемента у творах циклу. Майже цілком на слуховому сприйнятті побудована поезія „Стояла я і слухала весну...”.

В осягненні природного довкілля лірична героїня покладається на свою здатність дослухатися до загадкової й чарівної „мови” весни („вона мені багато говорила...”). Надалі звукова образність у вірші конкретизується („вона мені співала...”) і зрештою виявляється в злагодженому поєднанні двох мелодій — радісної мелодії весни й мелодії душі, що додається завдяки спогадам („те, що давно мені співали мрії...”). І хоча це „давно” залучає ноту легкого смутку, однак у цілому домінує оптимістична пісня „про молодощі, радощі, надії”, що дарує ліричній героїні хвилини щасливого піднесення й світлого забуття.

Авторська здатність олюднювати природу (весна „багато говорила”, „співала”, „таємно-тихо шепотіла”) створює загальне враження довірливого спілкування.

Читацький практикум

Прочитайте вірш. Виконайте завдання.

Стояла я і слухала весну…

Стояла я і слухала весну.

Весна мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну,

То знов таємно-тихо шепотіла.

Вона мені співала про любов,

Про молодощі, радощі, надії,

Вона мені переспівала знов

Те, що давно мені співали мрії.

1895

■ Звуки весни (Франц фон Штук, 1910)

Виявляємо літературну компетентність

1. Яке враження справила на вас поезія?

2. Якою у творі постає весна? Як сприймає її лірична героїня?

3. Які емоції охоплюють ліричну героїню?

4. Знайдіть у творі звукові образи. Поміркуйте, якого значення набуває в поезії образ пісні. Як цей образ пов'язаний з образами мрії, весни?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.