Всі публікації щодо письменника:
Теорія літератури

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ЛІТЕРАТУРА І ДІЙСНІСТЬ. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО І ЛІТЕРАТУРА - КРОКУЄ ОСІНЬ ЗОЛОТА

Мистецтво слова якісно відрізняється від інших видів мистецтва — малярства, скульптури, музики та інших, передусім тим, що його матеріалом є художнє слово, поетичний образ, створений письменником, а не палітра фарб, камінь чи звуки музики.

Живописне мистецтво і мистецтво словесне дуже тісно пов’язані між собою. В одному з віршів Максима Рильського є такі рядки:

Часом можна висловить пейзажем те, для чого слів людських нема.

Художник Т.Бойчук на картині “Біля яблуні” (с. 31) лаконічними мистецькими засобами зумів передати мудру притчу про життя.

Роздуми над картиною художника так само збуджують уяву, народжують думки, викликають певні емоції та почуття.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Пригадайте, що таке мистецтво. Які ви знаєте види мистецтв? 2. Розкажіть про образотворче мистецтво. Яких художників ви знаєте? Чи є у вас вдома картини? Що на них зображено? 3. Як ви розумієте зміст картини Т.Бойчука “Біля яблуні”?

Вправи і завдання

1. У творах письменника Миколи Вінграновського відображено світ дитинства, співжиття людини і живої природи. У вірші “Наша річка”, наприклад, поет наголошує, що в природі немає свого і чужого, а є наше, людське, і про це ніколи не можна забувати.

Прочитайте віршовані рядки і спробуйте уявити картину, як би її намалював художник.

Сама собою річка ця тече,

маленька річечки, вузенька, як долоня.

Ця річечка — Дніпра тихенька синя доня,

маленька донечка без імені іще.

Вона тече в городі в нас під кленом,

і наша хата пахне їй борщем.

Цвіте над нею небо здоровенно

солодкими хмаринками з дощем...

Спробуйте “побачити” цей вірш, скласти словесний портрет маленької безіменної річечки. У вірші річка набуває рис живої істоти, вона “доня, донечка” не тільки могутньому Дніпру, вона рідна й близька тим людям, присутність і небайдужість яких відчувається

за рядками поезії. Річка народилася на нашій землі й гарна тим, що існує, живе, несе життя іншим, милує око і серце своєю невибагливою красою.

2. Розгляньте ілюстрацію, вміщену на с. 32. Порівняйте її з віршем Миколи Вінграновського “Грім”. Що спільного у зображенні грози на ілюстрації і у вірші?

3. Порівняйте ілюстрації до творів художньої літератури, в яких митці пензля намагаються точно передати характеристики героїв, з відповідними місцями в тексті.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.