Всі публікації щодо:
Дніпрова Чайка

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

МОРСЬКЕ СЕРЦЕ - Дніпрова Чайка (1861-1927) - ЗИМОВІ ВІЗЕРУНКИ

Раз у морі купалося двое братів. От старший скупався, на берег пливе, а менший все далі та далі. І хвиля морська закохалась у відважному браті: взяла, обняла його міцно і тягне до себе на дно, в чудове підводнес царство.

А хлопець пручається, хлопець кричить, гукає на рідного брата, щоб швидше йшов рятувати.

А старший боїться плисти: «Глибина, дума, згину ще й я з ним укупі!»

— Ой братіку милий! Ой братіку любий, рятуй!— з сльозами ще раз вирнув2 хлопець, од жаху волосся рвучи.

— Нехай тебе Бог порятує! — несміливо старший сказав, а сам не насмів і нирнути3, як брат потопає, гребеться до берега хутко, на камінь вилазить. Розсердилась хвиля, погналась за страхополохом4, нагнала, знесла його в море, втопила.

І меншого брата сховала морськая цариця на дно, і сльози його повернулися в чистії перли, а кучері — в пишні коралі, а старшого брата риби й раки ущент рознесли, лиш серця ніхто не схотів і торкнути: таке було гидке оте полохливеє серце!

І досі є в морі те серце: несміливо, крадучись, плава, слизьке та холодне, жалке6, наче та кропива, ворушиться мляво та труситься, тіні од себе не має — прозоре. А море гидує тим серцем: на берег його викидає, а там воно гине без сліду.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Чому твір називається «Морське серце»? Відповідаючи, використовуйте текст.

2. Чи витримав старший брат екзамен на вірність молодшому? Які негативні риси характеру виявилися в старшого брата? Що б зробили у подібній ситуації ви?

3. Як покарала хвиля боягуза? Зачитайте уривок з тексту. 4. За які цінності бореться засобами художнього слова письменниця? 5. У чому полягає повчальність цього твору? 6. Яких висновків ви дійшли, прочитавши твори Дніпрової Чайки?

1Морське серце тут: медуза. 2Вири у ти — тут: виринути. 3Не насмів пірнути — тут: навіть не подивився. 4Страхополох боягуз. Гидкіш огидний,

бридкий. 5Жалкий - пекучий, жаливий.

Вправи і завдання

I. Складіть порівняльні характеристики старшого і молодшого братів. Чому Дніпрова Чайка не назвала їх конкретними іменами? Обґрунтуйте свою думку.

II. Доповніть речення словами з тексту:

І досі ... в морі те серце: несміливо, крадучись слизьке та холодне, жалке, наче та кропива, ... мляво та ..., тіні од себе ... — прозоре. А море ... тим серцем: на берег його ..., а там воно ... без сліду.

III. Поділіть текст на частини, дайте їм заголовки, складіть план. За складеним планом докладно перекажіть текст.

IV. Випишіть з тексту всі займенники, поставте їх у називному відмінку.

Зразок: його - він.

V. Знайдіть у тексті поезії в прозі «Морське серце» порівняння та епітети, поясніть їх значення та перекладіть рідною мовою.

VI. Доберіть синоніми до слів відважний, страхополох.

VII. Намалюйте ілюстрацію до одного з цих творів або опишіть усно, який малюнок хотіли б намалювати.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.