Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

Тарас Шевченко (1814-1861) - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Тарас Шевченко народився в с. Моринцях на Черкащині

Пригадай

Що тобі відомо про життя і творчість Т. Шевченка з попередніх класів?

Прочитай напам'ять вірш Т. Шевченка, який тобі подобається найбільше.

— Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?

— Так, синочку, правда.

— А чому так багато зірок на небі?

— Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?

— Бачив, матусю, бачив... Матусенько, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

— Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світиться ясно, і світло це далеко видно.

— Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.

— Старайся, мій синку...*

Світло Шевченкової свічки стало для українців життєдайним духовним джерелом, з якого наш народ черпає глибоку мудрість, наснагу, віру в краще майбуття. Тарас Шевченко — наш національний пророк і геніальний поет. Про дитинство Тараса, його родину ти вже чимало дізнався в попередніх класах, зокрема з повісті Степана Васильченка «Широкий шлях». А нині пригадаємо та поглибимо ці відомості.

Народився майбутній поет 9 березня 1814 року в родині селянина-кріпака. Розумним, допитливим, мрійливим хлопченям виростав Тарасик. Наслухавшись розповідей про залізні стовпи, які нібито підпирають небо, він загорівся бажанням подивитися на них і пішов їх шукати.

Мав Тарас чудову пам’ять. Усе, що почув і побачив, у найтонших подробицях зберіг у душі і втілив у творчості. Особливо захоплювали хлопця народні пісні, знав їх без ліку й переймав з першого разу.

Дуже рано виявився в Тараса ще один хист — до малювання. Це було не звичайне дитяче захоплення... Змалечку крейда чи вуглина були для нього неабиякою радістю. Усе ними обмальовував: стіни знадвору і в хаті, лаву, стіл. Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала хати — уся чисто була розмальована візерунками.

* На початку статті наведено уривок із твору О. Іваненко «Тарасові шляхи».

Дитяче раювання закінчилося для Тараса після смерті батьків. Тепер хлопчина залишився сам як палець, без жодного майна, підтримки. І перше, про що подумав, — то були школа й наука. Прагнення навчитися малювати водило хлопчика під села до села, від п'яного дяка-вчителя до петербурзького майстра-живописця В. Ширяева. Стверджують, що ще в юні роки Тарас почав складати і свої перші поезії. З того часу Шевченко-художник і Шевченко-поет ішли поруч тернистими стежками життя.

Доля послала Тарасові щасливі зустрічі з хорошими людьми. Слідом за паном Енгельгардтом Т. Шевченко переїздить до Санкт-Петербурга — тодішньої столиці Росії. Білими ночами він часто приходив у Літній сад перемальовувати скульптури, що прикрашали алеї. Якось за такими вправами зустрів юнака Іван Сошенко — студент Академії мистецтв, родом з Богуслава. Земляки скоро заприятелювали. Сошенко першим помітив неабиякий талант Шевченка та розпочав справу викупу юнака з кріпацтва. Передусім він познайомив Тараса з видатними діячами культури — з письменниками Євгеном Гребінкою і Василем Жуковським, майстрами пензля Карлом Брюлловим та Олексієм Венеціановим, які допомогли Тарасу Григоровичу вирватися з неволі. За викуп Т. Шевченка пан запросив величезну суму — дві з половиною тисячі карбованців. Щоб зібрати такі гроші, Шевченкові друзі придумали лотерею. К. Брюллов написав портрет В. Жуковського, який розіграли в лотерею в царській родині.

22 квітня 1838 року Шевченкові була підписана відпускна. День, коли Тарас дізнався про свободу, став найщасливішим у його житті.

Відпускна відчинила поетові двері в омріяну Академію мистецтв. Його вчителем і другом стає Карл Брюллов. Юнак захоплено навчається, відвідує музеї, часто буває в театрах, багато читає, слухає лекції видатних учених і досягає значних успіхів, про що свідчать при срібні медалі, одержані за малярські роботи. У 1840 році виходить його знаменитий «Кобзар», який нині знають чимало народів світу. Перекладений багатьма мовами, він розповів про Україну. її чарівну природу, славне минуле, знедолений, але волелюбний і нескорений народ. «Ся маленька книжечка, — зазначав І. Франко, — відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла, мов джерело чистої, холодної води, заясніла не відомою досі в українськім письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову». Отже, перегортай наступну сторінку і знайомся з творами Кобзаря.

- «Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури.

- Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим...» І. Франко, «Присвята»

Прокоментуй Франкові міркування про поета.

Пам'ятник Т. Шевченкові в Києві

На дозвіллі

Перечитай вірші Т. Шевченка «Ми вкупочці колись росли», «Мені тринадцятий минало», присвяту поеми «Мар’яна-черниця».

Якою уявляється дитяча дружба Тараса й Оксани Коваленко?

Видана в 1840 р. під назвою «Кобзарь Т. Шевченка» тоненька книжечка містила всього вісім творів: «Думи мої, думи мої...», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Нащо мені чорні брови...», «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».

* * *

Останньою книжкою поета був «Буквар» для українських дітей і простого люду. Він планував укласти ще арифметику, географію, етнографію, історію України.

* * *

Пам'ятники Тарасові Шевченку є в багатьох країнах світу: Казахстані, Росії, Канаді, Бразилії, Аргентині, США, Франції та інших.

Зауваж

Стільки видатних людей перейнялися долею молодого кріпака не лише через його хист до малярства, а насамперед тому, що роздивилися непересічну особистість. Карл Брюллов, уперше побачивши Тараса, кинув: «Подобається мені його фізіономія — не лакейська...»

Уважно розглянь репродукції автопортрета Т. Шевченка та картини Г. Меліхова. Як ти гадаєш, що мав на увазі К. Брюллов? Про що могли розмовляти відомий художник і молодий студент Академії мистецтв?

Т. Шевченко. Автопортрет. 1845

Г. Меліхов. Молодий Тарас Шевченко у художника К. П. Брюллова. 1947