Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

О ДУМИ МОЇ! О СЛАВО ЗЛАЯ! - ТАРАС ШЕВЧЕНКО (1814-1861) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

- Пригадайте, які саме твори написав Шевченко в період його перебування в Україні. Що саме найбільше хвилювало й непокоїло поета в той час?

У 1846 році в Києві було засновано Кирило-Мефодіївське братство. Тарас Григорович зблизився із членами цього політичного товариства. Кирило-мефодіївці висували вимоги: скасувати кріпосне право, ліквідувати поділ суспільства на стани, звільнити слов’янські народи від гніту самодержавства і створити слов’янську федеративну республіку.

- Чи прогресивними були ці вимоги на той час? Спробуйте аргументувати свою думку.

До товариства входили такі видатні діячі національної культури, як Микола Костомаров, письменник, учений, громадський діяч, Пантелеймон Куліш, із чиїм історичним романом про українське козацтво «Чорна рада» ви ознайомитеся трохи згодом, Василь Білозерський, Микола Гулак та інші. Між членами товариства не було одностайності щодо шляхів досягнення поставленої мети. Частина братчиків на чолі з Костомаровим бачила його розв’язання лише шляхом мирних реформ, інші, яких підтримував і Тарас Шевченко, вважали, що тут не обійдеться без революції.

- Як ви гадаєте, чия позиція була більш реалістичною?

Проте товариство проіснувало недовго. Уже в 1847 році його було розгромлено, а його членів заарештовано. Шевченка було затримано 5 квітня того ж року на переправі через Дніпро, коли поет повертався з Чернігова до Києва.

К. Трохименко. Т. Г. Шевченко на Чернечій горі

Слідством керував сам цар Микола І, якого поет часто з презирством і докором згадував у своїх творах. Самодержець зрозумів, що Шевченко більшої шкоди може завдати своїми творами, ніж усі кирило-мефодіївці своїми таємними зборами. Жандарми дивувалися з гідної і незалежної поведінки Шевченка, який і в похмурому казематі тримався достойно й невимушено, більше того (про це ви знаєте) - писав вірші! Цикл поезій «В казематі», що народився впродовж кількох місяців, став перлиною не лише творчості самого поета, це надбання духовної культури народу!

До циклу поезій «В казематі» належать такі ліричні шедеври, як «Ой три шляхи широкії...», «Мені однаково...» і той незабутній вірш, який ви, напевно, і досі пам’ятаєте, - «Садок вишневий коло хати».

- Про що свідчить той факт, що Шевченко продовжував працювати і під арештом?