Всі публікації щодо:
Українка Леся

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

А В СЕРЦІ МОЄМУ СПІВАЄ ВЕСНА... - ЛЕСЯ УКРАЇНКА (Лариса Косач) (1871-1913) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

У Львові вийшла і друга поетична збірка Лесі Українки - «Думи і мрії» (1899). У її творчості, вочевидь, відбувся певний злам, подібний до того, який пережив Тарас Шевченко в період «трьох літ». Вона без жалю прощається з романтичними мріями:

Мрії рожеві, тепер я розстануся з вами.

Мрія новая літа надо мною орлом.

Прощається зі сльозами, бо «що сльози там, де навіть крові мало!».

Ці рядки з’явилися друком через рік по тому, як Іван Франко визначив місце Лесі в українській літературі поруч із Шевченком («Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова») і охрестив її «чи не одиноким мужчиною на новочасну соборну Україну». Ця характеристика назавжди закарбувалася в Лесиному

життєписі, хоча в поезіях ми бачимо насамперед жінку - мужню, незламну, почасти самотню, як більшість її героїв, геніальну, як народ, пісні й легенди якого вона збирала все життя.

- Як ви гадаєте, чому Іван Франко саме так сказав про Лесю Українку? Що він мав на увазі, називаючи її «мужчиною»?

Усі поезії другої збірки розміщені в строгій хронологічній послідовності, композиція — струнка і продумана, усі твори об’єднані в тематичні цикли, що стало однією з основних характерних особливостей ліричної творчості Лесі Українки.

Збірка відкривалася поемами «Давня казка» і «Роберт Брюс, король шотландський», далі - поетичні цикли «Мелодії», «Невільничі пісні», «Відгуки».

У циклі «Мелодії» вміщені справжні поетичні перлини - «Хотіла б я піснею стати» і «Давня весна».

П. Сахро. Леся Українка в Буркуті