Всі публікації щодо:
Українка Леся

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

ХОТІЛА Б Я ПІСНЕЮ СТАТИ... - ЛЕСЯ УКРАЇНКА (Лариса Косач) (1871-1913) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Хотіла б я піснею стати

У сюю хвилину ясну,

Щоб вільно по світі літати,

Щоб вітер розносив луну.

Щоб геть аж під яснії зорі

Полинути співом дзвінким,

Упасти на хвилі прозорі,

Буяти над морем хибким.

Лунали б тоді мої мрії

І щастя моє таємне,

Ясніші, ніж зорі яснії,

Гучніші, ніж море гучне.

У першому циклі збірки «Мелодії» представлена інтимна лірика. Про органічний для Лесиної творчості музичний принцип, що ліг в основу циклу, творячи із окремих віршів-мелодій могутню емоцій-нозвукову симфонію, свідчить хоча б той факт, що три поезії циклу: «Стояла я і слухала весну», «Дивлюсь я на яснії зорі...», «Хотіла б я піснею стати...» - перетворилися на блискучі романси, музику до яких написав видатний український композитор Кирило Стеценко.

Під чарівливим впливом весни окрилене серце поетеси хоче стати піснею. Зворушливо радісне відчуття розквітлої природи, здатність перейматися її настроєм, характерні для ліричної героїні, властиві й самій Лесі.

- Пригадайте вірш «Тиша морська». Яким зображене море в обох цих поезіях?

Поетеса багато уваги приділяє змалюванню моря. Воно оживає під її майстерним пером, немов під пензлем художника.

Для цього авторка добирає особливий ритм, віршовий розмір, який дозволяє створити ефект «оживлення» пейзажного малюнка. І перед очима читача поволі вимальовується мінлива картина полудневого дня, гладінь моря, що грає різними барвами під щирим золотом сонячного проміння, ми чуємо неповторну симфонію звуків.

Лесю Українку завжди вабила потужна сила морської стихії, її вічна загадка. Адже люди справедливо вважають, що море зберігає чи не найбільше таємниць цивілізації. Разом з ліричною героїнею твору ми переймаємося радісним хвилюванням і трепетним очікуванням зустрічі з морем.

- А які ще важливі для свого світобачення слова вживає в цьому творі поетеса?

Ключовими для розуміння стану героїні є слова «ясну, яснії». Вони налаштовують на душевну просвітленість, очікування прекрасного, спокій, світлі помисли.