Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні
Чурай Маруся

Українська література 8 клас - О. І. Борзенко - Ранок 2016 рік

Пісні Марусі Чурай - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Цікавим і своєрідним явищем українського фольклору є пісні літературного походження. Складені талановитими митцями, вони зазнавали змін і з часом почали сприйматися як народні.

До найдавніших пісень літературного походження належать твори, які народна пам’ять приписує легендарній українській поетесі Марусі Чурай. На жаль, не збереглося певних документальних свідчень, які б підтверджували, що Маруся Чурай існувала насправді. Можливо, це лише узагальнений образ, створений народною фантазією.

Вважається, що Маруся Чурай є автором близько двадцятьох пісень, серед яких такі відомі твори, як „Засвіт встали козаченьки“, „Віють вітри, віють буйні“, „Ой не ходи, Грицю“.

Актуальна цитата

„Три віки ходить пісня Марусі Чурай по нашій землі, три віки любові вже подарувала дівчина людям. А попереду — вічність, бо велика любов і велика творчість — невмирущі“.

Михайло Стельмах, письменник

Опрацьовуємо прочитане

1. Поясніть, які твори називають піснями літературного походження.

2. Як деякі авторські пісні ставали народними?

3. Яку оцінку творчості Марусі Чурай дав Михайло Стельмах?

4. Поміркуйте, як у вигляді схеми можна представити перетворення літературної пісні на народну. Запропонуйте свій варіант схеми.

ЗАКОХАНА ПОЕТЕСА

Маруся народилась у Полтаві в сім’ї козацького старшини Гордія Чурая, як припускають, у середині третього десятиліття XVII століття. Батько дівчини брав участь у боротьбі з польськими загарбниками, потрапив у полон і був страчений.

Маруся складала тексти й мелодії пісень, виконувала власні твори й підкорила полтавців гарним голосом і поетичним обдаруванням. Дівчина вражала всіх як зовнішньою, так і внутрішньою, душевною, красою і, звісно, дуже подобалася місцевим парубкам.

Найбільше Маруся припала до серця хороброму козакові Івану Іскрі, однак сама дівчина вподобала іншого — козака Полтавського полку Григорія Бобренка. Але мати хлопця противилася його стосункам із Марусею, бо знайшла синові іншу пару — дівчину із заможної родини Галю Вишняківну.

ПРОЩАННЯ З КОХАНИМ

У 1848 році, коли Полтавський полк вирушав на війну, Маруся мусила розлучитися зі своїм коханим. Напевно, саме тоді вона склала пісню „Засвіт встали козаченьки“, у якій відтворила емоції, пережиті під час прощання з милим. У пісні дівчина, парубок та його матір постають у драматичний момент розставання.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.