Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Окрасою українського фольклору разом з іншими жанрами є історичні пісні. їх створюють ті народи, які беруть активну участь у суспільно-політичному житті своєї країни. Завдяки історичним пісням нащадки впродовж століть зберігали пам'ять про видатних пращурів, про славетні й трагічні події давнини. На цих піснях виховувалися герої пізніших епох, з ними на устах ішли в бій, а часто й на смерть за Батьківщину.

Теорія літератури

Історичні пісні — це народні ліро-епічні пісенні твори про важливі історичні події та визначних діячів минулого.

Цей жанр набув поширення в Україні приблизно з XV ст., увібравши в себе традиції героїчного епосу Київської Русі та народних дум. Традиційна манера виконання цих творів гуртовий багатоголосий спів.

Тематично історичні пісні поділяють на кілька груп, зокрема:

♦ про боротьбу з татаро-турецькими нападниками („Пісня про Байду“, „За річкою вогні горять“, „Зажурилась Україна, бо нічим прожити“);

♦ про боротьбу з польськими загарбниками в XVII ст. („Чи не той то хміль“, „Розлилися круті бережечки“, „Козак Нечай“);

♦ про боротьбу я польським національним і соціальним гнітом у XVIII ст., гайдамацький рух, події Коліївщини, зображення її ватажків („Пісня про Саву Чалого“, „Максим козак Залізняк“, „Ой наварили ляхи пива...“ пісня про Івана Ґонту, „Ой попід гай зелененький“ пісня про Олексу Довбуша);

♦ народний опір Російській імперії у XVIII XIX ст. („Світ великий, край далекий“, „Дарувала Катерина козакам лимани“, „Летить галка через балку“ пісні про знищення російськими військами запорозького козацтва, „Задумали Базилевці“ про козацьке повстання в с. Турбаях на Полтавщині, „За Сибіром сонце сходить“ пісня про Устима Кармалюка);

♦ про визвольні змагання у XX ст. („Ой у лузі червона калина“, „А в неділю рано“, „В Карпатах сум і жаль настав“, „А у Львові стоїть золотая брама“, „Засинає Чорний ліс“, „Нічка була темна“, „Ой у лісі на полянці“ стрілецькі пісні й пісні УПА).

Визначальні ознаки творів цього жанру історична конкретика (розповідь про конкретну подію чи постать), а також наявність елементів сюжету. Цим історичні пісні відрізняються від ліричних козацьких, стрілецьких пісень і пісень УПА, які розкривають насамперед почуття й переживання героїв.

Герої історичних пісень нерідко безіменні чи узагальнені, але їхня діяльність пов'язана з конкретними визначними історичними подіями. Народ оспівав також і реальних історичних осіб. Такої честі удостоїлися справжні лицарі-оборонці рідної землі. Серед них: Байда (князь Дмитро Вишневенький — перший козацький гетьман, засновник Запорозької Січі), Іван Сірко, Богдан Хмельницький та його побратими полковники Максим Кривоніс, Іван Богун, Данило Нечай, Нестор Морозенко, гайдамацькі отамани Максим Залізняк, Іван Ґонта, повстанці-захисники простолюду Олекса Довбуш, Устим Кармалюк та ін.

Історичні пісні не лише гартують лицарський патріотичний дух українців, а й надихають письменників, композиторів, художників, скульпторів на створення власних мистецьких полотен. Свідченням тому є історичні шедеври Т. Шевченка, І. Франка, М. Лисенка, І. Рєпіна, Г. Хоткевича, І. Гончара й інших класиків української культури.

Пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками. Український народ завжди потерпав від набігів кочовиків із півдня. Після відособлення Кримського ханства від Золотої Орди в середині XV ст. напади татар, а згодом і турків, стали систематичними. З’являючись несподівано з Дикого Поля1, загарбники грабували й випалювали цілі села й міста, убивали старих і немовлят, а старших дітей і молодь забирали в ясир2, щоб потім продавати на невільницьких ринках у рабство.

- За підрахунками дослідників, протягом XIV—XVII ст. з українських, польських, молдавських і московських земель було взято в ясир близько 3 млн осіб.

Рятуючись від ворожої навали, мирні хлібороби й ремісники мусили брати до рук зброю. У понизов’ї Дніпра, серед безмежних плавнів за порогами3 почали з'являтися загони козаків4. Упродовж століть вони залишалися вірними й мужніми захисниками України від численних загарбників. За це народ прославив козацтво в багатьох піснях, думах, переказах і казках. Саме поняття „козак“ - стало втіленням усіх лицарських чеснот, українського чоловічого духу.

Знайдіть в Інтернеті кліп до пісні „Гей, ви, козаченьки“ (слова В. Крищенка, музика Г. Татарченка, виконує Н. Яремчук). Яким постає у цьому творі, а також на картині „Козак Мамай“ (поданій на с. 5) образ козака?

1 Дике Поле — малозаселені стени на півдні України.

2 Ясир (турецьк. бранець, раб) — бранці, яких захоплювали татари й турки під час набігів.

3 Дніпровські пороги — виходи кам'яних гірських порід у річищі Дніпра між сучасними містами Дніпропетровськом і Запоріжжям. Після побудови в 19.42 р. Дніпрогесу пороги затоплені водосховищем.

4 Комік (від тюркськ.) — вільна людина

Живим свідченням тих прадавніх часів є ця пісня.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.