Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Зажурилась Україна - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Зажурилась Україна,

Бо нічим прожити.

Витоптала орда кіньми

Маленькії діти.

Котрі молодії

У полон забрано;

Як зайняли, то й погнали

До пана, до хана.

Годі тобі, пане-брате,

Гринджоли1 малювати,

Бери шаблю гостру, довгу

Та йди воювати!

Он ти станеш на воротях,

А я в закаулку2,

Дамо тому стиха лиха

Та вражому турку!

Ой ти станеш з шабелькою,

А я з кулаками.

Ой щоб слава не пропала

Проміж козаками.

Ой козак же до ружини3,

Бурлака до дрюка:

Оце ж тобі, вражий турчин,

З душею розлука!

Козак Мамай. Народна картина

Як бачимо, пісню проймають два мотиви сум через сплюндрування рідної землі й заклик до опору, до перемоги над ворогом. Центральним образом-уособленням твору є сама Україна. Вона, як мати, оплакує нещасних дітей, заради неї чоловіцтво стає до бою.

Пісня побудована у формі звернення бурлаки (у творі це уособлення знедоленого, пограбованого народу, селянства) до козаків. Народ з легким гумором закликає їх не „розмальовувати ґринджоли“ (тобто не витрачати марно часу), а одностайно стати на захист рідної землі. Незабаром ви переконаєтеся, що ця ідея соборності єдності всієї нації в боротьбі із зовнішнім ворогом є наскрізною в українському фольклорі й письменстві.

Завдання основного рівня. Ця провідна Ідея кілька разів повторюється в тексті,

знайдіть і процитуйте відповідні рядки.

1 Ґринджоли — сани, санчата.

2 Закаулок — провулок, тут: ідеться про засідку.

3 Ружина — зброя, рушниця.

Пісня дуже динамічна: розпочинається сумовито, а завершується піднесено, войовничо. Головні мотиви увиразнено численними художніми засобами: ♦ епітетами (маленькії діти, вражий турчин); ♦ метафорами (слава не пропала); ♦ метоніміями (зажурилась Україна); ♦ синекдохами (погнали допала, до хана); ♦ літотами (шабелька); ♦риторичними звертаннями (годі тобі, пане-брате...); ♦ фразеологізмами (гринджоли малювати тобто марнувати час, з душею розлука смерть); ♦ мелодійність творупідкреслюють рими, зокрема внутрішні (7-й і 8-й рядки).

• Завдання основного рівня. З яких рядків довідуємося, що народ готовий навіть без зброї захищати Україну? Про що це свідчить?

1. Доповніть і конкретизуйте подані щойно відомості про турецько-татарські набіги на Україну, про формування козацтва інформацією, яку ви одержали на уроках історії.

2. Якими проблемами, сюжетними ходами, образами перегукується з цією піснею повість А. Чайковського „За сестрою“, яку ви вивчали торік?

Пісня про Івана Сірка. Найвідомішим кошовим отаманом Запорозької Січі був Іван Сірко (між 1605/1610 - 1680). Народився в м. Мурафі на Поділлі. З юних літ завзятий козак. Брав участь у Національно-визвольній війні українського народу під проводом Б. Хмельницького. Був полковником вінницьким. Упродовж 1660 1680 рр. запорожці 12 разів обирали його кошовим отаманом. Рішуче виступав проти всіх загарбників України. За це московський цар заслав його до Сибіру, але невдовзі мусив повернути назад для організації відсічі турецькому нападу.

Найбільше прославили отамана його битви з турками й татарами. Козаки під проводом Сірка не раз брали штурмом міцно укріплені фортеці на узбережжі Чорного моря та в Криму, визволяючи тисячі невільників-українців. За час його правління запорожці різко зменшили число татарських набігів па Україну загарбники боялися страшної відплати. І не дивно: з понад п'ятдесяти проведених ним битв отаман не програв жодної. За це заслужив у татар прізвисько „урус-шайтан“ (руський диявол). Земляки ж уважали його характерником1, який здатен думкою зупиняти стріли й кулі, напускати на ворога ману, перетворюватися на вовка, звідси й прізвисько: Сірко тобто вовк.

Повертаючись 1680 р. після останньої своєї переможної битви з ординцями, старий отаман довідався про підступне вбивство його дружини й сипів. Ця страшна звістка підкосила його.

Похований лицар біля Чортомлицької Січі, тепер це с. Капулівка Дніпропетровської області.

1 Характерник — так на Січі називали чаклунів, які вміли ворожити, передбачали майбутнє, ЗЦІЛЯЛИ поранених, володіли гіпнозом тощо.

А. Егорова. І. Сірко. 2010 р.

„Того ж літа, 1 серпня, преставився від цього життя у своїй пасіці Грушовці, похворівши певний час, славний кошовий отаман Іван Сірко... Поховано його знаменито... з превеликою гарматною й мушкетною стрільбою й з великим жалем усього Низового війська“ (3 літопису Самійла Величка).

Народ звеличив образ Сірка в численних піснях, легендах і переказах. Існують, зокрема, перекази про те, що Сірко „зо всім Кошем Запорозьким1“ отримав ультиматум від турецького султана Магомета IV з вимогою підкоритися йому. Запорожці ж написали вельми дотепну й глумливу відповідь. Ілля Ренін майстерно змалював цей момент у відомій картині.

І. Релін. Запорожці пишуть листа турецькому султанові. 1880-1801 рр.

Уважно роздивіться обличчя, постаті запорожців, зокрема Сірка в центрі (над головою писаря). Ця картина — справжня галерея характерів. Які, на вашу думку, вдачі цих людей? Чим вони різняться й що їх об'єднує? Які риси українського національного характеру тут виявляються?

Для допитливих

Ілля Рєпін (1844-1930) — видатний український і російський художник. Нащадок запорозького козака. Народився у м. Чугуєві на Харківщині в родині військового поселенця. Дитинство минуло в злиднях. Перші навички малювання отримав від місцевих іконописців. Розписував і поновлював церкви на Слобожанщині.

На зароблені гроші вступив до Петербурзької академії мистецтв, яку закінчив із золотою медаллю. Згодом став професором цієї ж академії. Останні роки прожив у Фінляндії. Художник залишив багату й різноманітну мистецьку спадщину, працював у реалістичному стилі, є визнаним майстром портрета, історичних і побутових сцен. Серед найвідоміших його робіт „Бурлаки на Волзі“, „Вечорниці“, „Запорожці пишуть листа турецькому султану“, „Іван Грозний і син його Іван“, „Христос у Гетсиманському саду“, „Гайдамака“, „Гопак“, портрети Т. Шевченка, І. Тургенєва, М. Мурашка, Д. Баталія та ін.

1 Кіш Запорозький — усе запорозьке військо.

Про початок одного з переможних походів запорожців па орду під булавою Сірка йдеться в цій пісні.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.