Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Фольклор

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

СУТНІСТЬ ФОЛЬКЛОРУ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

СУТНІСТЬ ФОЛЬКЛОРУ

Професійне мистецтво, зокрема література, будь-якої нації розпочинається з фольклору (англ. народна мудрість, знання).

„Народна творчість — це той ґрунт, на якому виростають і література, і театр, і музика, і образотворче мистецтво — і без якого вони б засохли“ (М. Рильський).

Цей величезний пласт культури містить усі вияви народного мистецтва музику, танець, драматичні дійства, малярство, кераміку, вишивку, витинанку, різьбярство, ткацтво тощо, а насамперед усну словесну творчість.

Фольклор це жива, утілена в образах пам'ять народу, його багатовіковий духовний досвід. У фольклорі віддзеркалилися долі наших пращурів, їхня віра, мрії, надії, набута століттями життєва мудрість.

Словесну народну творчість характеризують передовсім три визначальні ознаки: ♦ колективність творення; ♦ усна форма поширення; ♦ варіативність.

Будь-який фольклорний зразок творив, вочевидь, конкретний автор. Але ці тексти не записували, а передавали усно з уст в уста. Тому кожен співець чи розповідач міг щось змінити в тексті, додати своє. Як наслідок, з’являлося безліч варіантів одного й того ж твору, іноді дуже відмінних. Отже, у фольклорі відображена душа не окремої людини, а цілого народу.

Особливо багатий і різногранний український фольклор.

„У жодній іншій країні дерево народної поезії не дало таких величезних плодів, як в українців“ (Ф. Боденштедт, німецький поет, професор-філолог).

„Українська пісня — геніальна поетична біографія українського народу. Безсмертна українська пісня — це бездонна душа України, її слава. Навряд чи десь по інших країнах співають так гарно й голосно, як у нас в Україні“ (О. Довженко).

Утім, про фольклор ви вже знаєте чимало. У молодших класах ознайомилися з багатьма його жанрами: міфами й легендами, казками, загадками, прислів'ями й приказками, календарно-обрядовими та суспільно-побутовими піснями.

О. Городинська. Витинанка „Писанкове дерево“

• Завдання основного рівня. Назвіть зразки цих жанрів, що вам запам'яталися. Які характерні ознаки кожного з названих жанрів?

• Підсумуйте вивчене

1. Які ВИДИ мистецтва включає фольклор?

2. Назвіть визначальні ознаки словесного фольклору.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.