Всі публікації щодо:
Бічуя Ніна

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

НІНА БІЧУЯ Народилася 1937 р. - З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

Ніна Леонідівна Бічуя народилася 24 серпня 1937 р. в м. Києві. Виросла в м. Львові, де й здобула вищу освіту, закінчивши факультет журналістики Львівського державного університету. Була на журналістській роботі, працювала редактором у товаристві «Просвіта», завлітом1 Львівського театру юного глядача. Саме під її опікою львівські школярі робили газету «Читальня» для своїх ровесників. Нині авторка займається редагуванням і перекладами з польської, а також читає лекції у Львівському національному університеті. Ніна Бічуя має честь носити орден Усмішки.

Для допитливих

Орден Усмішки — спочатку польська, пізніше — міжнародна нагорода, що присуджується відомим людям, які приносять дітям радість. Серед лауреатів — Мати Тереза, Долай Лама XIV, Джоан Роулінґ. Цей орден заснований у 1968 р. польським журналом «Kurier Polski». Лицарів ордена вибирають діти. Від моменту створення ордена його кавалерами стали понад 900 осіб із 45 країн. Цікаво, що на церемонії врученая лауреат понинен з усмішкою винити склянку лимонного соку.

1 Заліт — помічник головного режисера, що відповідає за літературну частину в театрі.

Художньому стилю авторки притаманні гуманізм, психологізм, інтелектуальне напруження, філософічність, переконливість, точність образу.

Ніна Бічуя, усе життя провівши у великому місті, стала відома як письменниця урбаністичного1 спрямування. У її творах відсутня поетизація села, характерна для традиційної української літератури. Авторка любить місто, добре розуміє його й реалістично зображає різні аспекти урбаністичної цивілізації.

Та не лише сучасність цікавить письменнії цю. У період захоплення історією вона звернулася до рідкісного в нашій літературі жанру історичної новелістики, поставивши собі за мету художньо відтворити те, що було дуже давно й чого читачі могли не знали. Так з’явилися повели «Дрогобицький звіздар», «Сотворіння таїни» та ін.

Завдання основного рівня. Пригадайте, що таке новела. Які новели ви вивчали раніше на уроках української та зарубіжної літератур?

Ніна Бічуя пише не тільки для дорослих, а й для дітей. Непідробна цікавість до світу дитинства та юнацтва вилилася в низку книжок для підлітків: «Канікули у Світло горську», «Квітень у човні», «Яблуня і зернятко» та ін. Письменницю цікавлять насамперед духовні потреби сучасної людини. Її герої часто опиняються перед проблемою життєвого вибору. Вони проходять випробування на людяність і чесність, на порядність і міцність дружби. І, пізнаючи себе, починають краще розуміти навколишній світ.

«Чи не вперше в українській літературі для дітей зазвучали теми, котрі були раніше виключно монополією літератури для дорослих» (Ю. Ярмиш, письменник).

Одним із таких творів, у яких підлітки стикаються із серйозними дорослими проблемами, опиняються на роздоріжжі й пізнають себе, є повість «Шпага Славка Беркути».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.