Всі публікації щодо письменника:
Теорія літератури

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

ЩО ТАКЕ ГУМОР - УКРАЇНСЬКИЙ ГУМОР

Мистецтво, як ви пам'ятаєте, крім інших, викопує й ігрову функцію. Найбезпосередніше вона виявляється в гумористичних творах.

Завдання основного рівня

1. Ще раз пригадайте недавно вивчене (с. 140). Що таке комічне, сатира, гумор?

2. У 6 класі ви вже розглядали основні жанри гумору: анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки, гумористично-пригодницькі повісті. У чому своєрідність кожного з цих жанрів?

3. У попередніх класах ви вивчали чимало гумористичних творів. Нагадаймо їх: „Тореадори з Васюківки”; „Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера”; „Щука”, „Муха і Бджола”; „Пан та Іван в дорозі”. „Запорожці у короля”; „Басурман”, „Свекор”; „Ля-ля-ля”, „Чудо в черевику”; „Тарас Бульба в Києві”, „Найважча роль” та ін. Хто автори цих творів? Які комічні ситуації в них змальовані?

4. Які кінокомедії ви бачили? Чим вони вам запам'яталися?

На відміну від сатири, гумор ♦ змальовує позитивні явища, лише з окремими вадами; ♦ викликає сміх не критичний, а дружній, щирий.

Саме почуття гумору та здатність до жартів, як твердили ще давньогрецькі філософи, відрізняють людину від тварини. Існує навіть окрема наука — гелотологія, яка вивчає вплив сміху на здоров'я людини. Сміх зміцнює імунітет і тренує серцевий м’яз і легені, що збільшує постачання кисню у кров. Під час сміху в організмі виробляється ендорфін — гормон радості й задоволення.

Але, щоб сміх був світлим, добрим, лікував, а не ранив, людина повніша мати почуття міри, вишуканий смак, бути тактовною1.

Кожен народ має своє, особливе почуття гумору. Українці — одна з найдотепніших2, найвеселіших націй. І це попри надзвичайно тяжку, часто трагічну долю нашого народу. Це пов’язано з посиленою емоційністю, життєрадісністю українського національного характеру.

Українці часто-густо кепкують над самими собою, здатні сміятися навіть крізь сльози. Це є ознакою душевного здоров'я, гармонії із собою, упевненості у своїх силах, оптимізму.

Прогляньте в Інтернеті матеріали за темою „Сміх на Майдані”. Які анекдоти, карикатури та „фотожаби” вам здалися найбільш несподіваними й кумедними?

1 Тактовність (від латин, торкатися, дотик) — уміння поводитися так, щоб не ображати, не принижувати інших людей.

2 Дотепність — витонченість думки та здібність оформляти її у вигляді влучних смішних висловів.

Через те наш народ дуже любить жартівливу літературу, а серед українських письменників так багато майстрів сміху. Це І. Котляревський, М. Гоголь, Г. Квітка-Основ’яненко, С. Руданський, Л. Глібов, І. Нечуй-Левицький, Остап Вишня, С. Олійний, П. Глазовий, Вс. Нестайко, Ю. Винничук, В. Чемерис та ін.

1. Чи виконують гумористичні твори, окрім ігрової, емоційно-естетичну, пізнавальну та виховну функції? Проілюструйте своє твердження конкретними прикладами.

2. Існують афоризми: „Найбільші дурниці у світі роблять з дуже серйозним виразом обличчя”; „Сміх — це свобода”. Як ви їх розумієте?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.