Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 9 клас - Олександр Авраменко - Грамота 2017

МІСЯЦЬ НА НЕБІ, ЗІРОНЬКИ СЯЮТЬ - РОДИННО-ПОБУТОВІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Місяць на небі, зіроньки сяють,

Тихо по морю човен пливе.

В човні дівчина пісню співає,

А козак чує — серденько мре.

Пісня та мила, пісня та люба —

Все про кохання, все про любов.

Як ми любились та й розійшлися,

Тепер навіки зійшлися знов.

Ой очі, очі, очі дівочі,

Темні, як нічка, ясні, як день!

Ви ж мені, очі, вік вкоротили,

Де ж ви навчились зводить людей?

Пісня „Місяць на небі, зіроньки сяють“ починається романтичним пейзажем, у якому наявні народні символи: місяць — хлопець, козак; зоря — дівчина-красуня; човен символізує життєву дорогу. Дівчина співає пісню, пливучи в човні, а серце козака мліє від кохання до неї. Провідний мотив пісні — торжество кохання, попри тимчасову розлуку молодої пари.

Пісню оздоблено художніми засобами, традиційними для фольклорних творів: порівняннями (як нічка, як день), повторами („Пісня та мила, пісня та люба — / Все про кохання, все про любов“), риторичними звертаннями й питаннями („Ви ж мені, очі, вік вкоротили, /Де ж ви навчились зводить людей?“).

Пісня „Місяць на небі, зіроньки сяють“ популярна й нині. Науковці вважають, що вона належить до пісень літературного походження (щоправда, автор пісні невідомий).

А. Словесно домалюйте пейзаж, використавши рядки з пісні „Місяць на небі, зіроньки сяють“.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.