Всі публікації щодо:
Історія літератури

„Українська література“ 11 клас - Готуємося до зовнішнього незалежного оцінювання

Літературний процес 60 — 90-х років XX ст.

Літературний процес 60 — 90-х років XX ст.

Період 50 - 80-х років XX ст. характеризувався відсутністю відповідної міри вільного розвитку української літератури, митці змушені були знову боротися з несприятливими обставинами. В історії він отримав назву “відлига” (“хрущовська відлига”).

З 1956 р. суспільством винесено вирок сталінському режиму, були звільнені з таборів не­винно засуджені. У літературу повертаються імена деяких майстрів “Розстріляного відро­дження” - Миколи Куліша, Григорія Косинки, Валер’яна Підмогильного, Євгена Плужника, Миколи Зерова та ін., але залишається забороненою творчість Володимира Винниченка, Миколи Хвильового.

Післясталінський період породив ілюзії і сподівання на нове духовне відродження ук­раїнської культури. Свідомість української (а була вона радянською) людини поступово наповнювалася відчуттям оновлення українського духу.

Починається рух “шістдесятництва” - унікальне мистецьке і громадсько-політичне яви­ще в Україні середини XX ст., що викликало хвилю соціальної активності суспільства і обумовило появу і взаємовплив у національній культурі нових художніх явищ, напрямів і стилів, розширення кола тем, поглиблення і загострення проблематики та мистецького пошуку в літературі.

Рух “шістдесятників” у літературі

“Шістдесятництво” - соціокультурний (літературно-мистецький, громадсько-політич­ний, світоглядно-філософський) рух опору, започаткований у 60-х роках XX ст.; Друге українське Відродження XX ст., регенерація національної еліти, винищеної сталінською репресивною машиною у 30-ті роки; духовна революція проти тоталітаризму.

“Шістдесятники” - покоління творчої молоді початку 60-х років XX ст., сформоване в період тимчасової лібералізації суспільного життя в СРСР у 1956 - 1964 рр.

Представники “шістдесятництва”:

-   поети: Дмитро Павличко, Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч, Микола Вінграновський, Борис Олійник, Василь Стус, Ігор Калинець та ін.;

-   прозаїки: Григір Тютюнник, Євген Гуцало, Володимир Дрозд, Валерій Шевчук, Роман Іваничук, Роман Федорів та ін.

Світоглядні засади “шістдесятників”:

•   лібералізм (культ свободи в усіх її виявах: свободи совісті, особистості, нації, духу);

•   гуманізм та антропоцентризм (культ людської особистості центру Всесвіту);

•   духовний демократизм (культ простої, звичайної людини-трудівника);

•   духовний аристократизм (культ видатної творчої особистості);

•   моралізм та етичний максималізм (культ моральності як абсолютного мірила людсь­ких вчинків);

•   активний патріотизм (любов до Батьківщини й рідного народу, національна самосві­домість);

•   культурництво (відстоювання справжньої, високомайстерної культуротворчості) та ін.

Але процес національно-культурного відродження швидко увійшов у конфлікт з про­цесом прискореної русифікації, стирання національних відмінностей, що мало призвести до формування радянської культури з акцентом на російській мові. Виникали протести з боку українських митців, але їхні виступи каралися (заарештовані Сергій Параджанов, Іван Світличний, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Опанас Заливаха, Ігор Калинець, Євген Сверстюк, Юрій Бадзьо та ін.; загинули за невизначених обставин композитор Володимир Івасюк, художниця Алла Горська).

У 70-ті роки XX ст. українська література розвивалася під наглядом цензури. Піддаються осуду твори Олеся Гончара, Григора Тютюнника, Романа Іваничука, Валерія Шевчука, Євгена Гуцала, Володимира Дрозда, Олеся Бердника та ін. Складнощі виникали з друком. У філософії, живописі, театрі, кіномистецтві, літературі простежувалася тенденція боротьби з буржуазною ідеологією. На противагу ідеологізації простежувалася тенденція до неординарного, нового. У 80-х роках у певній мірі послабився тиск на літературний процес. Завдяки цьому з’явилися твори Василя Симоненка, Ліни Костенко, Валерія Шевчука, Юрія Щербака та ін.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.