Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Іван Драч (народився 1936 року)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Драч Іван

Іван Федорович Драч народився 1936 року 17 жовтня в селі Теліжинці Тетіївського району, що на Київщині. По закінченні середньої школи в Тетієві працював учителем, служив в армії, вступив до Київського університету, який не закінчив через вільнодумство. Пізніше працював у редакції “Літературної України” під керівництвом Павла Загребельного. Тоді починає друкуватися, публікує кілька добірок віршів, проте найбільшу сенсацію зробив вихід у 1961 році “феєричної трагедії” “Ніж у сонці”. Навчався на Вищих сценарних курсах у Москві, працював у сценарній майстерні кіностудії імені О.Довженка, згодом переходить до редакції журналу “Вітчизна”. З середини 80-х років - у правлінні Київської організації Спілки письменників України, стає його головою. Нині Іван Драч - поет-громадянин, державний діяч, лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка, недавній Голова Народного Руху України.

Ім'я Івана Драча входить у перелік імен когорти шістдесятників. Його творчість найпоказовіше демонструє спраглий потяг цієї плеяди до знань, до естетичного осягнення здобутків людства, поєднання їх з фольклорними джерелами, з літературними, мистецькими та культурними надбаннями рідного народу. Цьому сприяла суспільна атмосфера кінця 50-х - початку 60-х років (“відлига”), що принесла сподівання в закономірне торжество добра і справедливості. Творчий доробок поета включає більше двадцяти поетичних збірок, 4 кіноповісті, літературно-критичні статті й есе, переклади багатьох світових поетів-класиків. Уся творчість митця звернена до рідного народу, до найсвітліших ідеалів людства, до Сонця, води, вітру, калини, Землі, що є дивовижними і незглибимими джерелами буття, поезії і любові.

Перша збірка поета - “Соняшник” (1962). Найвагоміший мистецький здобуток раннього Драча - образ сонця. Поет інтерпретує його по-своєму оригінально й несподівано. “Люблю повертати людину очима до сонця. Спочатку поболюють очі, зате як поліпшується зір! Світ стає дорожчим, ріднішим, відчутнішим. Люблю повертати людину до сонця мистецтва, в той казковий Храм Сонця”. І до сьогодні “візитовими” для Івана Драча є твори, які ще на початку 60-х захоплювали читачів неординарністю поетичного мислення, - “Балада про соняшник” (котра, вочевидь, дала назву й дебютній збірці “Соняшник”) та “Етюд про хліб”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.