Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Павло Тичина (1891 - 1967)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Тичина Павло

Павло Григорович Тичина народився 27 січня 1891 року в селі Пісках, що на Чернігівщині, у багатодітній сім'ї дяка. Навчався в бурсі, далі - у Чернігівській духовній семінарії та Київському комерційному інституті. Працює в редакції журналу “Світло” й театрі Миколи Садовського. Друкуватися почав з 1911 року. Перша збірка “Сонячні кларнети” з'явилася 1918 року. Пізніше були видрукувані такі збірки: “Замість сонетів та октав” (1920), “Плуг” (1920), “Вітер з України” (1924), “Чернігів” (1931) тощо. З 1923 року переїздить до Харкова. За досягнення в розвитку національної культури в 1929 році обирають дійсним членом Всеукраїнської академії наук. Під час війни знаходився в Башкирії. У 1943-1948 рр. очолює Міністерство освіти України. Остання збірка - “Срібної ночі” (1964). Павло Григорович Тичина мав чудовий голос, абсолютний слух, грав на багатьох музичних інструментах та прекрасно малював.

Помер поет 16 вересня 1967 року, похований у Києві.

Загальна характеристика творчості. Справжній творчий злет П. Тичини почався збіркою “Сонячні кларнети”, у якій постає замисленим мрійником з м'якою, чулою душею, що вірить у світову гармонію і уважно вслухається в звуки навколишньої природи.

Основний мотив його першої збірки - радісне світовідчуття, бажання увібрати в себе ритми, рухи і звуки всього космосу. Джерелом натхнення для поета є природа, а він - її дитя. Правдиво і м'яко торкається струн людської душі, відображає найтонші її переживання. Пізніші події революції 1905 року надихнули Тичину на відображення “краси нового дня”, він переймається суто революційними сюжетами і подіями великої боротьби: оспівує і “сто- розтерзаний Київ”, і сильну єдністю революцію, і тих, хто наклав головами в цій нещадній боротьбі, і суперечності, що принесла нова епоха. Але кінчає Тичина тим, що й сам у тих суперечностях заблукав, переключився на комуністичну романтику, витворивши революційну утопію та заплутавшись у ній, і навіть перейшов до прокльонів на ворогів комунізму.

Нинішня оцінка творчості П.Тичини неоднозначна. Загальновизнаною є лише думка про те, що це був геніальний митець, перший український поет- оптиміст, який, аби вижити, став конформістом і вірно служив антигуманному режимові.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.