Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Максим Рильський (1895 - 1964)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Народився 1895 року в Києві. Деякий час жив і виховувався в родинах М.Лисенка та О. Русова. Закінчив приватну гімназію. Потім навчався на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, на історико- філологічному факультеті Народного університету в Києві, але жодного вищого навчального закладу не закінчив, займався самоосвітою.

Писати почав рано: перший вірш надруковано 1907 року, а перша збірка поезій “На білих островах” вийшла 1910 року. Перша зріла збірка - “Під осінніми зорями” (1918). 1922 року поет переїздить до Києва, де входить до літературного угруповання неокласиків, що згуртувало університетських професорів і викладачів: Миколу Зерова, Михайла Драй-Хмару, Павла Филиповича, Освальда Бургардта (Юрій Клен в еміграції). Ці люди у своїй творчості дотримувалися таких принципів: шанували культуру і літературу минулих часів, орієнтувалися на літературні традиції, величезну увагу приділяли красі поетичного слова, ясності і прозорості художнього образу, пропагували освіту і широку ерудицію.

Це період надзвичайної творчої активності поета, який зробив значний внесок в українське Відродження в умовах радянської влади. Протягом десяти років вийшло десять книжок М. Рильського: “Синя далечінь” (1922), “Поеми” (1925), “Крізь бурю й сніг” (1925), “Тринадцята весна” (1926), “Гомін і відгомін”, “Де сходяться дороги” (1929), а також переклади. Як і решта неокласиків, М.Рильський безпосередньо у своїх творах не реагував на політичні події, повністю ізолювався від радянської дійсності, лише в окремих творах виявив обурення ідейно-політичною та літературною атмосферою, яка панувала в 20-х роках XX століття. Така поведінка поета не залишилася непоміченою, і в 1931 році Рильського заарештували й звинуватили у причетності до діяльності української контрреволюційної організації, після чого він майже рік просидів у Лук'янівській тюрмі в Києві. Його товариші-неокласики М.Драй-Хмара, П.Филипович, М.Зеров були репресовані й загинули в таборах.

Після ув'язнення творчість М.Рильського зазнає кардинальних змін, і в збірці “Знак терезів” (1932) поет демонструє своє утвердження на позиціях соціалістичного реалізму й зниження художнього рівня творів.

У радянську добу було написано 35 поетичних збірок (“Літо”, “Збір винограду”, “Троянди й виноград”, “Далекі небосхили”, “Голосіївська осінь”, “Зграя веселиків”, “Зимові записи” тощо).

Помер М.Т.Рильський 1964 року. Поховано в Києві на Байковому цвинтарі.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.