Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020

Молюсь і вірю
Максим Рильський (1895 - 1964)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Вірш “Молюсь і вірю” сповнений вірою, оптимізмом, надією. Ліричний герой твору заявляє про свою готовність жити повнокровно, активно. Він буквально шаленіє від наколишньої краси, якій готовий молитися, захоплюється досконалістю природи, яка викликає нестримне бажання злитися з нею, розчинитися в ній, щоб стати таким же щасливим і вільним, як голуби у синій високості. Ліричний герой звертається до світу, називаючи його “моє дитя”. Таким незвичним звертанням автор підкреслює чистоту і непорочність світу, а також власну готовність захищати його, як малу дитину.

Вірш перейнятий пантеїстичним світовідчуттям.

Написаний чотиристопним ямбом, використано персоніфікацію (вітер грає, голуби черкають), епітети (тремтячі зграї, пречиста надія, щасливі води, ясна врода), обрамлення (однаковий початок і кінець твору), порівняння (як в огні), риторичні фігури (звертання, оклики).

Молюсь і вірю.

Вітер грає

І п'яно віє навкруги,

І голубів тремтячі зграї

Черкають неба береги.

І ти смієшся, й даль ясніє,

І серце б'ється, як в огні.

І вид пречистої надії

Стоїть у синій глибині.

Кленусь тобі, веселий світе.

Кленусь тобі, моє дитя,

Що буду жити, поки жити

Мені дозволить дух життя!

Ходім! Шумлять щасливі води,

І грає вітер навкруги,

І голуби ясної вроди

Черкають неба береги.