Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Микола Хвильовий (1893 - 1933)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Хвильовий Микола

Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов) народився 16 грудня 1893 року в Тростянці на Харківщині в родині вчителя. Після початкової ніколи вчився в гімназії, з якої виключили за революційну пропаганду. У 1916 році мобілізували до армії, брав участь у першій світовій війні, далі воював у складі Червоної армії, вітав революцію і став членом партії більшовиків. З 1921 року працював на заводах Харкова. У 1921 році виходить друком поема “Молодість”, а в 1922 - “Досвітні симфонії”. У 1923 році друкує першу збірку новел “Сині етюди”. 1925 року разом з однодумцями створив літературну організацію ВАПЛІТЕ, став зачинателем літературної дискусії 1925-1928 рр. Згодом пересвідчився у невідповідності революційних ідеалів та реальної дійсності. Усе більшою тривогою проймається за долю України та рідного народу. Після переосмислення подій М.Хвильовий не бачить перспективи в подальшому житті. Справжньою трагедією для письменника став арешт друга і соратника М.Ялового. 13 травня 1933 року закінчив життя самогубством, залишивши записку: “Арешт Ялового - це розстріл цілої генерації ... За що? За те, що були найщирішими комуністами? Нічого не розумію ... Сьогодні 13. Страшенно боляче. Хай живе комунізм! Хай живе соціалістичне будівництво! Хай живе комуністична партія!” Пішов із життя з вірою в комуністичну партію, у її ідеали.

Загальна характеристика творчості. Микола Хвильовий — за світобаченням революційний романтик. “Він свято вірив у можливість рідкісного шлюбу, у можливість неймовірного єднання. Він вірив, що вільна, незалежна суверенна держава Україна, яку він виборював усією суттю, усім життям, може бути пошлюблена з червоним, справжнім, непідробним, справді ленінським комунізмом”. (І.Драч.)

Його проза - то ціла романтична течія в українській літературі XX століття. Але в його ранніх творах присутні також ознаки імпресіонізму та експресіонізму.

У новелістичному жанрі М.Хвильовий постає як мрійник-утопіст, що намагався передати героїку складних революційних років, і як цілком тверезий реаліст, що не просто правдиво малював життя, точно передаючи складності й суперечності довколишньої дійсності, а пророчо передбачив темне й нещасливе майбутнє української нації. Так, у збірках “Сині етюди” та “Осінь” взагалі відсутнє поетичне оспівування героїки революції, немає пафосного уславлення борців за нові революційні ідеали. Оповідання “Мати”, “Солонський Яр”, “Редактор Карк”, “Кіт у чоботях”, “Я (Романтика)” змальовано складну революційну дійсність без будь-яких надуманих прикрас, навпаки, для загального фону цих творів характерними є образи крові, смерті, насильства, трагедії, розпачу. Герої цих новел постають не переможцями - завойовниками, не будівничими світлого майбутнього, а швидше жертвами тієї бойні, у вир якої потрапили цілком свідомо й добровільно.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.